تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - 10 راز شادی در زندگی همسران و مراقبت از رابطه زناشویی

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

یک زوج شاد ممکن است از هر سن و نژادی باشند. مهم نیست که زن و شوهرهای شاد چه مدت است که با هم زندگی می کنند ، مهم این است که با دیدن آنها خودمان متوجه شاد بودنشان می شویم.

چگونه این زوج ها در اوقات خوب و بد همچنان دوستدار یکدیگر باقی میمانند؟ خوشبختانه این مطلب ربطی به بخت و اقبال ندارد ، آنها به واسطه تلاش زیاد و تعهد اهمیت این باید ها را نمایان ساخته اند.

از آنجاییکه تعداد اندکی از زن و شوهرها با این بایدها آشنا هستند ، آنها را رازهای رابطه زناشویی می نامیم.

۱. دیدگاهی واقع گرایانه درباره رابطه زناشویی موفق داشته باشید

توجه کنید که عشق و هیجان شدیدی که در آغاز رابطه عاشقانه با همسرتان دارید دوام نمی آورد ، در مقابل رابطه ای عمیق تر و پربارتر که عشق هم در آن است جایگزین آن می گردد ، یک رابطه دراز مدت در بر دارنده فراز و نشیب هایی است و انتظار اینکه همیشه اوضاع بی عیب و نقص باشد غیر واقعی می باشد.

۲. روی رابطه زناشویی کار کنید

اگر به یک باغ رسیدگی نشود علف های هرزی در آن شکل می گیرد که حتی در نهایت می تواند مقاوم ترین گیاهان را نیز نابود سازد ، رابطه زناشویی نیز اینگونه است.

پرداختن سریع به مشکلات و سوء تفاهم ها امری مهم می باشد ، برخی از افراد بر این باورند که رابطه زناشویی خوب بصورت طبیعی به وجود می آید اما حقیقت آن است که یک رابطه زناشویی مطلوب همانند هر چیز دیگری که در زندگی می خواهید در آن موفق باشید نیازمند توجه و پرداختن مداوم به آن است ، اگر به رابطه تان بی توجهی کنید مسلماً به وضعیتی نامطلوب دچار خواهید شد.

۳. اوقاتی را با هم بگذرانید

هیچ چیزی نمیتواند جایگزین اوقاتی که بصورت مفید با هم میگذرانید شود ، آنگاه که وقتی را با هم بدون فرزندان ، حیوانات خانگی یا سایر مواردی که در رابطه تان اختلال ایجادمیکند می گذرانید در واقع پیوندی را شکل میدهید که در سخت ترین اوقات زندگی همراهتان خواهد ماند.

بهتر است وقتی که با یکدیگر میگذرانید همراه با فعالیتی مشترک باشد و نه فقط تماشای تلویزیون!

۴. بخشی از زندگی را به جدای از هم بودن اختصاص دهید

بر خلاف باور عموم گذراندن اوقاتی جدا از همسر امری مهم در یک رابطه زناشویی شاد است ، بسیار خوباست که علایق و فعالیتهای انفرادی داشته باشیم و با انرژی مضاعف به رابطه زناشویی بازگردیم و تجاربمان را با همسرمان درمیان نهیم ، جدا از همسر بودن به ما اهمیتی که او برایمان دارد را یادآوری مینماید ، البته اگر به امری افراطی مبدل نشود !

۵. از تفاوتها حداکثر استفاده را ببرید

لحظه ای درنگ کنید و از خود بپرسید چه چیزی در ابتدا باعث شده بود که مجذوب همسرتان شوید ، تقریباً  مطمئنم که آن ویژگی دقیقاً همان چیزی است که الان شما را بیش از هر چیز دیگری عصبانی می کند !

نگاهی دوباره به تفاوتهای میان خود و همسرتان بیاندازید ، در واقع  تقاوتهای میان شما و همسرتان میان شما توازن برقرارمیکند و شما را تبدیل به یک تیم با ویزگیهای بهتر و توانایی های بیشتر می نماید.

۶. از همسرتان انتظار تغییر نداشته باشید

در عین حال کاری بیشتر از آنجه او ازشما میخواهد انجام دهید ، اگر شما و همسرتان دست از تلاش برای تغییر دادن یکدیگر بردارید عامل بوجود آوردنده اکثر مشاجرات ازبین خواهد رفت و در عین حال هردوی شما می بایست بر انجام کاری بیشتر از آنچه از یکدیگر انتظار دارید تمرکز کنید ، حتی اگر این مساله طبیعی به نظر نرسد.

بعنوان مثال بجای گله و شکایت از اینکه چرا همسرتان هرگز ماشین ظرفشویی را تمیز نمیکند یکبار خودتان بدون غر زدن این کار را انجام دهید ، ممکن است همسرتان متوجه تلاش شما شده و در انجام کارهای منزل سعی بیشتری نماید ، حال اگر این کار را با هم انجام دهید مسلماً موفقیت بیشتری نصیبتان خواهد شد.

۷. قبول کنید که برخی از مشکلات را نمیتوان حل نمود

شاید مواردی باشد که نتوانید با همسرتان به نظر یکسانی برسید ، بجای تلف کردن وقت و انرژی تان قبول کنیدکه نظر یکدیگر را قبول ندارید و سعی کنید تا آنرا بپذیرید یا در مورد آن مساله بیشتر تامل و بررسی نمایید.

وقتی دو نفر سالها با هم زندگی نمایند بی شک در مواردی با نظر یکدیگر مخالف خواهند بود ، شاد بودن رابطه زناشویی به نحوه عمل زن وشوهر دراین موارد از طریق پذیرش مساله, تغییر و یا قبول اینکه آن مساله چندان با اهمیت نیست بستگی دارد

۸. ارتباط داشته باشید

کمبود ارتباط بین زن و شوهر دلیل اصلی شکست رابطه زناشویی حتی در رابطه خوب زناشویی است اما یک قاعده مناسب برای ارتباط مخصوصاً در موارد بسیار حساس و اختلاف برانگیز عبارت از اینکه به نظر همسرتان گوش دهید بدون اینکه وسط حرفش بپرید.

وقتی که حرفش تمام شد خلاصه ای از آنچه او گفت را بیان کنید ، اگر توانستید موارد مهم را با تاکید بگویید حتی اگر با آن موافق هم نباشید این کار باعث میشود که همسرتان از حالت تدافعی خارج شده و شنیدن افکار و احساسات شما برای او آسانتر گردد.

اگر از این قاعده استفاده کنید احتمال بروز مشاجره خیلی کم می شود و حتی ممکن است به درک متقابل یا راه حلی برای آن مورد برسید.

۹. صداقت ضروری است

ممکن است مسایلی را با همسرتان در میان بگذارید که او مایل به شنیدن آنها نباشد اما این بهتر از آن است که همسرتان در صداقت شما شک کند.

عدم اعتماد یکی از عوامل اصلی شکست در رابطه زناشویی میباشد ، وقتی که اعتماد خدشه دار شده یا از بین برود ایجاد مجدد اعتماد وقت بسیار زیادی خواهد گرفت ، شادترین زوج ها آنهایی هستند که صداقت در زندگیشان امری طبیعی و روزمره همچون تنفس است.

۱۰. به همسرتان احترام بگذارید و به حضورش بی اعتنا نباشید

اگر با همسرتان با احترام رفتار کنید احترام متقابلی دریافت خواهید نمود ، یاد آوری مدام این نکته به همسرتان که چقدر وجودش برایتان با ارزش است سبب عمق بخشی غیر قابل توصیفی به رابطه تان خواهدشد.

قبل از گفتن دوستت دارم لحظه ای مکث کنید تا با تمام وجود این مفهوم را برسانید ، نگران بیان احساسات خود برای تحسین همسرتان نباشید زیرا او از شما بخاطر آن سپاسگذار خواهد بود.

تبدیل این رازها به بخشی اساسی از زندگی زناشویی ساده نخواهد بود و در واقع در آغاز تلاش شما همانند دانه های کاشته شده ای است که بالا نمیآید ، اگربه تلاشهایتان ادامه دهید، از آنچه کاشته اید محصولی عالی بدست خواهید اورد.

...
عشق و ازدواج

  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: جمعه 18 مرداد 1392
دسته: شناخت+و+مراقبه

برچسب ها: عشق و ازدواج,
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.
امیر گفته :
موندم همه دلشان به حال بچّه های خیابانی، گل فروش ها، فال فروش ها و ... می سوزد امّا هیچ کس کاری برای آن ها نمی کند. دلسوزی خشک و خالی، اشک های این بچّه ها را پاک نخواهد کرد. وبلاگ پرمایه ای دارید.
پاسخ نگار : حقیقتُ گفتی امیر جان حرف زدن آسونه و تنها کاریه که ماها راحت انجام می دیم مرسی
مربوط به مطلب:شعر کودک گل فروش
میثم استوار گفته :
سلام . اول چند تا غلط های املایی رو بگم بعدش ..... کارتن . کزت . ممنون اگه تصحیح کنی . فکر کردن خوبه و گفتن زیبا تر ولی حرفی رو که بزنی و عمل نکنی . شعار میشه و این حرف زدن ها جالب نیست . از خودت شروع کن ببین تو چیکار کردی ؟ خودم رو میگم ی گوشه نشستم و کاری ندارم به هیچی ولی تو که حرف میزنی . مسیول هستی که انجام بدی ..... . بچه ها همه در یک تاریخ و زمان هستند و هیچ تفاوتی ندارند این ما هستیم که همه را تقسیم می کنیم .
پاسخ آناهیتا مقیمیان : سلام از غلط املایی هات ممنون بله هر کسی حرفی می زنه باید بهش عمل کنه . از اینکه گفتی بچه ها در یک تاریخ و زمان هستند منظورتُ نفهمیدم.خودتونو می گین یا کودکان مثلا دهه 70 یا 80 اگر فکرمی کنی کودکان مثل هم هستند که سخت در اشتباهی. شرایط جامعه روی تربیت کودکان اثر زیادی دارد . که یکیش همین کتاب و کارتن ها و فقر و مشکلات اجتماعی و غیره. حتی روی مذهبی بودن یا نبودنشان و روی تفکرواعتقاداتشان و حتی می تواند روی هوش استعداد هم تاثیر گذار باشد. مثلا در دورانهایی از تاریخ را که بررسی کنی بر اساس تغیرات جغرافیایی قد هوش استعداد ها گرایش اقشار اندیشمند به سبک و سیاقی خاص و هر چه که فکر کنی تاثیر گذار بوده است. در مورد این نوشته هم منظور به اشخاص خاصی نبوده و نخواستم بدی یا خوبی قشری را شخصی رابگم.فقط قیاس دو دهه زمانی از لحاظ کارتن ها بوده است.
مربوط به مطلب:مفاهیم کارتن های قدیمی
امیر نقی نژاد گفته :
کلاغه به خونه ش برسه یا بین راه سقط بشه و رسیدنی تو کارش نباشه، مهم نیست. مهم قصّه ای ست که برامون نوشتن. قصّه ای با اوّل و آخر نامعلوم. قصّه ای گنگ و به هم ریخته. تو رو خدا کلاغ ملاغا رو بی خیال شین، مارو از این قصّه ی بی سروته زندگی خلاص کنین
پاسخ نگار : جالب نوشتی امیر جان.بسیار عالی. دقیقا همینه قصه بی سر و تهی که اگه همه کلاغا هم به خونشون برسن پایانی نداره
مربوط به مطلب:قصه من هم به سر رسید
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها

متن های عاشقانه   googoosh   متن خاص و ناب   پونه مقیمی   شعر زیبا   اشعار جدید   تنهایی   جملات زیبا   عاشقانه های زیبا   روانشناسی رابطه ها   شعرهای سپید   داستان های کوتاه   خودشناسی   متن ترانه های فارسی   عشق   شعرهای معاصر   متن های عارفانه   هاوانا بیروت آبادان   احمد شاملو   متن های فوق العاده زیبای ادبی   فرامرز فرحمهر   شعر عاشقانه زیبا   بهترین شعرهای عاشقانه   عارفان بزرگ   اشعار فروغ فرخزاد   متن های خودکاوی   متن ترانه های خوانندگان   متن های پر محتوا   اشعار سهراب سپهری   دلنوشته های زیبا   عارفانه ترین جملات   روانشناسی رنگ ها   اشعار عاشقانه   شعر   متن پر معنی جدید   عاشقانه ترین شعرها   متن زیبا برای زندگی   متن ترانه های قدیمی   علی نیاکوئی لنگرودی   کتاب هوای تازه   غزلیات حافظ   طالع بینی   عارفانه های زیبا   زندگی   اشعار شاهنامه   متن ترانه های داریوش   روانشناسی   جملات فلسفی و عرفانی   غزل معاصر   شعر فوق العاده زیبا