تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - چگونه از مشاجره و دعوا جلوگیری کنیم؟

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

روان‌شناسان دلایل متعددی را برای جر و بحث زوج‌ها عنوان میکنند اما معتقدند برخی دلایل، بیش از علت‌های دیگر باعث جر و بحث میان زوج‌ها می‌شود.

اما آیا می‌توان این جنجال‌ها را کم کرده و حتی از بین برد؟ میتوان ریشه این جنجال‌های زناشویی را شناخت و مانع از بروز آن شد؟ شک نکنیم حل هر مخالفت و جنجالی می‌تواند ما را یک قدم به‌هم نزدیک‌تر کند.

از مهم‌ترین دلایل مشاجره بین زوج‌ها میتوان به این موارد اشاره کرد

» مشکلات اقتصادی ، روابط زناشویی ناموفق ، مشکلات کاری ، بحث درباره فرزندان و تقسیم وظایف منزل نخستین دلایل جر و بحث بین زوج‌ها است

» اختلاف ‌نظر و ناهماهنگی عقاید رتبه دوم علل مشاجره بین زوج‌هاست

» اکثر زوج‌ها ظرافت‌های صحبت کردن با هم را بلد نیستند و همین مسئله باعث جر و بحث و اختلاف آنها می‌شود ؛ باید یاد بگیریم که حرف یکدیگر را بشنویم و درست با هم صحبت کنیم

» زمینه ارثی یا مشکلات روحی روانی دوران کودکی ؛ افرادی که در کودکی جدایی والدین ، فقر فرهنگی یا اقتصادی خانواده ، آزارهای روحی روانی یا جنسی یا جسمی را تحمل کرده‌اند ، در بزرگسالی به افرادی عصبی و ناآرام تبدیل میشوند و نمی‌توانند ارتباط خوبی با همسرانشان داشته باشند.

» دلایلی مانند فراموش کردن تاریخ تولد همسر ، سالگرد ازدواج و اتفاقاتی از این دست آخرین دلیل مشاجره بین زوج‌هاست.

چگونه به هم آسیب میرسانیم

دلیل مشاجره هر چه که باشد در اغلب موارد به‌ جز موارد خاص جمله‌های تقریبا مشابهی در حین دعوا بین زن و مرد رد و بدل میشود.

در حین مشاجره کمتر به موضوع اصلی اشاره كرده و به هر شکل ممکن فقط شخصیت یکدیگر را خرد میکنیم.

اگرچه روان‌شناسان سکوت کردن در برابر رفتارهای نامناسب طرف مقابل را روش مناسبی در زندگی مشترک نمیدانند اما مشاجره را هم راه خوبی برای رفع مشکلات نمیدانند.

انچه که باید در هر مشاجره‌ای مورد توجه هر دو طرف قرار بگیرد حفظ حرمت‌هاست ؛ به این معنی که در حین مشاجره نباید حرفی بزنیم یا رفتاری انجام بدهیم که بعد از دعوا انقدر از همسرمان شرمنده باشیم که نتوانیم و ندانیم که دوباره چطور با او روبرو شویم.

پافشاری روی عقاید و فریاد زدن های بی‌دلیل ، تکرار مسائل گذشته ، بهانه‌جویی‌هایی که خودمان هم میدانیم غیرمنطقی است همگی نشان می‌دهد که اکثر جر و بحث‌های ما دلیل روشنی ندارد و انگار فقط قصد داریم که با فریاد و ناسزا با هم زورآزمایی کنیم!

در حین مشاجره استفاده از جمله‌هایی که با ضمیر من شروع می‌شوند مثل من دوست دارم ، من میدانم و.. یا به کار بردن کلمه‌های تاکیدی مثل اصلا" ، همیشه و باید ، مانند تو اصلا حرف من را نمیفهمی ، تو همیشه برخلاف نظر من رفتار میکنی نه‌تنها مشکلی را برطرف نمی‌کنند بلکه باعث بالا گرفتن دعوا و از بین رفتن حرمت‌ها میشود.

نقل قول کردن از طرف دیگران هم رفتار بسیار نادرستی است که در اغلب مشاجره‌ها دیده میشود ؛ مثلا اینکه مادر من همیشه به من میگفت که تو عرضه کار کردن نداری اما من باورم نمیشد و ...

این نقل قول‌ها نه تنها مشکلی را برطرف نمی‌کند بلکه باعث عصبانیت بیشتر همسر هم میشود زیرا احساس حضور و دخالت دیگران در زندگی مشترک حس بسیار ناخوشایندی است که زن و مرد هیچ‌کدام تحمل آن را ندارند.

ناسزا گفتن ، شکسته شدن حرمت بین زن و مرد ، بی‌آبرو شدن در مقابل همسایه‌هایی که صدای مشاجره را میشنوند و اثرات روحی روانی بسیار نامناسب ناشی از این جنجال مانند احساس ناامنی در زندگی مشترک ، سرد شدن روابط زناشویی ، ترس از بی‌علاقه شدن طرف مقابل و زندگی مشترک و... همگی از تاثیرات نامطلوب مشاجره‌هاست.

چگونه از دام مشاجره بگریزیم

مهارت گفت‌وگو کردن ، تحمل شنیدن صحبت‌های طرف مقابل بدون عصبانیت و کمک گرفتن از مشاور و روان‌شناس راه‌هایی است که همه ما باید از آن آگاه باشیم اما اغلب ما این مهارت‌ها را بلد نیستیم و همین مسئله باعث مشاجره‌های بیهوده ما می‌شود.

بهتر است قبل از شروع هر جر و بحثی به این پرسش‌ها پاسخ بدهیم تا به احساس واقعی خود و همسرمان پی ببریم.

اگر به این پرسش‌ها صادقانه جواب بدهیم شک نکنید که صحبت کردن برای رفع مشکل را به هر مشاجره‌ای ترجیح میدهیم.

» علت کلافگی ما یا همسرمان از خستگی و استرس ناشی از کار و زندگی روزمره است یا دلایل دیگری برای ناراحتی داریم ؟

» ریشه اصلی عصبانیت ما یا همسر مان کجاست؟ آیا واقعا از همدیگر دلخور هستیم یا کسی یا چیزی ما را آزار داده است و قصد داریم با این دعوا و اوقات تلخی آرام بشویم ؟

» دلیل جسمی‌ای مثل نزدیک شدن به زمان عادت ماهانه یا تغییرات روحی و جسمی تحمل ما را کم کرده است یا واقعا از دست همسرمان دلخور هستیم ؟

» از مشاجره‌ای که قصد شروع آن را داریم چه نتیجه‌ای میگیریم ؟ صحبت کردن مشکل ما را بیشتر حل نمیکند ؟

» برای حل مسئله‌ای که در زندگی ما وجود دارد بهترین و اولین راه مشاجره است یا راه‌های بهتری هم برای حل مشکل وجود دارد ؟

» از مراجعه به روان‌شناس یا مشاور برای حل مشکلات‌مان میترسیم یا از اثرهای مثبت مشورت با این افراد آگاه اطلاع نداریم ؟

» معذرت خواستن را نیاموخته‌ایم یا این کار را شکستن غرور بیجای مان می‌دانیم؟

از مشاجره‌ها بیاموزیم

روان‌شناسان معتقدند بهترین راه‌حل مشکلات گفت‌وگو است نه مشاجره اما مشاجره هم می‌تواند نكاتی را به ما بیاموزد.

درس اول : در هر بار مشاجره چه نتیجه‌ای از آن میگیریم ؟ آیا واقعا بعد از جر و بحث مشکل‌مان برطرف می‌شود یا مشکلی بر مشکلات‌مان افزوده میشود ؟

درس دوم : صحبت کردن درباره مشکلات‌مان ما را به نتیجه بهتری می‌رساند یا مشاجره كردن و جر و بحث ؟

درس سوم : رفتارهای نامناسب قبل را تغییر بدهیم و رفتارهای صحیح را جایگزین آن کنیم ؛ مثلا به جای دعوا بیشتر گوش بدهیم ، تلاش کنیم به هر روشی که می‌دانیم عقایدمان را به‌هم نزدیک کنیم ، به همسرمان اجازه اظهار نظر بدهیم ، از مشاور کمک بگیریم و... به این ترتیب کمتر شاهد مشاجره‌های بی‌دلیل خواهیم بود.

درس چهارم : چه کنیم تا به جای مشاجره یک گفت‌وگوی انتقادی داشته باشیم یعنی اینکه با تغییر لحن صحبت کردن ، آرام کردن شرایط گفت‌وگو ، جلوگیری از به کار بردن کلمات تحقیرآمیز و زشت و ... از هم انتقاد کنیم اما مشاجره نکنیم.

درس پنجم : مسئله‌ای که برای آن جر و بحث می کنیم چقدر ارزش دارد ؟ آیا به اندازه به‌هم خوردن آرامش و سلامت روحی روانی ما ارزش دارد ؟

درس ششم : ‌دخالت و تلقین دیگران باعث مشاجره ما میشود یا به راستی مشکلی در رابطه یا رفتار ما وجود دارد ؟

روان‌شناسان معتقدند زوج‌هایی که مهارت گوش کردن و صحبت کردن را آموخته‌اند، به‌جای مشاجره بیهوده، با هم صحبت می‌کنند تا مشکلات‌شان را برطرف کنند.

گفت‌وگو در شرایط آرام و به‌دور از هر تنش و عصبانیتی بهترین راه‌حل برطرف کردن مشکلات است و نتیجه اغلب مشاجره‌ها چیزی جز آسیب دیدن روابط زناشویی نیست.

...
عشق و ازدواج

  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: چهارشنبه 16 مرداد 1392
دسته: شناخت+و+مراقبه

برچسب ها: عشق و ازدواج,
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.
امیر گفته :
موندم همه دلشان به حال بچّه های خیابانی، گل فروش ها، فال فروش ها و ... می سوزد امّا هیچ کس کاری برای آن ها نمی کند. دلسوزی خشک و خالی، اشک های این بچّه ها را پاک نخواهد کرد. وبلاگ پرمایه ای دارید.
پاسخ نگار : حقیقتُ گفتی امیر جان حرف زدن آسونه و تنها کاریه که ماها راحت انجام می دیم مرسی
مربوط به مطلب:شعر کودک گل فروش
میثم استوار گفته :
سلام . اول چند تا غلط های املایی رو بگم بعدش ..... کارتن . کزت . ممنون اگه تصحیح کنی . فکر کردن خوبه و گفتن زیبا تر ولی حرفی رو که بزنی و عمل نکنی . شعار میشه و این حرف زدن ها جالب نیست . از خودت شروع کن ببین تو چیکار کردی ؟ خودم رو میگم ی گوشه نشستم و کاری ندارم به هیچی ولی تو که حرف میزنی . مسیول هستی که انجام بدی ..... . بچه ها همه در یک تاریخ و زمان هستند و هیچ تفاوتی ندارند این ما هستیم که همه را تقسیم می کنیم .
پاسخ آناهیتا مقیمیان : سلام از غلط املایی هات ممنون بله هر کسی حرفی می زنه باید بهش عمل کنه . از اینکه گفتی بچه ها در یک تاریخ و زمان هستند منظورتُ نفهمیدم.خودتونو می گین یا کودکان مثلا دهه 70 یا 80 اگر فکرمی کنی کودکان مثل هم هستند که سخت در اشتباهی. شرایط جامعه روی تربیت کودکان اثر زیادی دارد . که یکیش همین کتاب و کارتن ها و فقر و مشکلات اجتماعی و غیره. حتی روی مذهبی بودن یا نبودنشان و روی تفکرواعتقاداتشان و حتی می تواند روی هوش استعداد هم تاثیر گذار باشد. مثلا در دورانهایی از تاریخ را که بررسی کنی بر اساس تغیرات جغرافیایی قد هوش استعداد ها گرایش اقشار اندیشمند به سبک و سیاقی خاص و هر چه که فکر کنی تاثیر گذار بوده است. در مورد این نوشته هم منظور به اشخاص خاصی نبوده و نخواستم بدی یا خوبی قشری را شخصی رابگم.فقط قیاس دو دهه زمانی از لحاظ کارتن ها بوده است.
مربوط به مطلب:مفاهیم کارتن های قدیمی
امیر نقی نژاد گفته :
کلاغه به خونه ش برسه یا بین راه سقط بشه و رسیدنی تو کارش نباشه، مهم نیست. مهم قصّه ای ست که برامون نوشتن. قصّه ای با اوّل و آخر نامعلوم. قصّه ای گنگ و به هم ریخته. تو رو خدا کلاغ ملاغا رو بی خیال شین، مارو از این قصّه ی بی سروته زندگی خلاص کنین
پاسخ نگار : جالب نوشتی امیر جان.بسیار عالی. دقیقا همینه قصه بی سر و تهی که اگه همه کلاغا هم به خونشون برسن پایانی نداره
مربوط به مطلب:قصه من هم به سر رسید
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها

متن های فوق العاده زیبای ادبی   زندگی   متن های پر محتوا   جملات زیبا   غزلیات حافظ   عارفانه ترین جملات   جملات فلسفی و عرفانی   متن ترانه های خوانندگان   googoosh   بهترین شعرهای عاشقانه   متن های عاشقانه   اشعار سهراب سپهری   خودشناسی   متن ترانه های فارسی   اشعار فروغ فرخزاد   شعر فوق العاده زیبا   کتاب هوای تازه   متن ترانه های داریوش   فرامرز فرحمهر   دلنوشته های زیبا   عاشقانه های زیبا   شعرهای سپید   اشعار جدید   متن خاص و ناب   متن ترانه های قدیمی   روانشناسی   متن های خودکاوی   غزل معاصر   عارفانه های زیبا   عارفان بزرگ   داستان های کوتاه   روانشناسی رنگ ها   شعر زیبا   احمد شاملو   عشق   طالع بینی   شعر عاشقانه زیبا   پونه مقیمی   عاشقانه ترین شعرها   علی نیاکوئی لنگرودی   اشعار شاهنامه   متن پر معنی جدید   اشعار عاشقانه   شعرهای معاصر   متن زیبا برای زندگی   متن های عارفانه   هاوانا بیروت آبادان   شعر   تنهایی   روانشناسی رابطه ها