محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

بیشتر مردها زن ها را انسان هایی مرموز می دانند ؛ البته خانم ها هم از این وضعیت خوشحال هستند و احساس رضایت می کنند!

در ذهن بیشتر زن ها این افکار وجود دارد : واقعاً چه اتفاقی میافتد اگر همه واقعیت و رازهای زندگیم را به همسرم بگویم؟ آیا با بیان این واقعیت ها او بیشتر می تواند مرا درک کند؟ از همه مهم تر اینکه شاید اگر او حقایق را بداند، کمتر مرا سرزنش کند.

شاید اگر اجازه دهید همسرتان حداقل بصورت مختصر به رازهای درونی شما و علت مخفی کردن آن پی ببرد به نفع شما خواهد بود و تا حدی زیاد از این استرس و نگرانی خلاص میشوید ، البته این به نفع مردها نیز است، چرا که داشتن یک خانم خوشحال و خوشرو همیشه برای آنها خوشایند تر است.

در ادامه به ده مورد از مخفی کاری های خانم ها از زبان خودشان اشاره میکنم که بعضی از آنها شما آقایان را شوکه میکند؟ برخی دیگر را نیز خود تا حدی به آن مضنون بودید ولی هیچگاه جرأت پرسیدن آن را نداشتید! البته دامنه وسعت این رازهای درونی بسیار گسترده است ولی بهتر است حداقل از همین ده مورد نیز مطلع باشید...

» دروغ مصلحتی : ما خانم ها بیشتر وقت ها اگر جنسی بخریم فرقی نمیکند لباس ، دارو  یا ... باشد و تخفیفی روی آن بگیریم ، قیمت اصلی و بدون تخفیف آن جنس را به همسرمان میگوییم ؛ این تنها یک دروغ مصلحتی است و دلیلی ندارد حقیقت را بگوییم.

در بعضی خریدهای غیرضروری مانند لوازم آرایش و ... یک مقدار پول آن را از کارت اعتباری و بقیه را نقدی پرداخت میکنم، به این صورت است که شوهرم دقیقا" نمیداند که چقدر هزینه کردم! البته ما قبول داریم که روراستی بهتر است و مخفی کردن عادت بدی است اما وقتی به دردسرهای بحث هایی که در اثر گفتن حقیقت به همسرمان پیش می آید فکر کنید میبینید که ما حق داریم!

» خسته اما پر حرارت : ما خانم ها تمام مدت به رابطه ج نسی با همسرمان فکر می کنیم اما حقیقت این است که آخر شب اینقدر خسته هستیم که حوصله و نیروی لازم را برای آن را نداریم.

» تعهد در رابطه : ما هم به اندازه شما از فکر تعهد به زندگی هراسان و عصبی می شویم!

درست است که بیشتر دختران با رویای ازدواج با یک شاهزاده جذاب، لباس عروسی مجلل و زیبا و روزهای خوش بعد آن بزرگ میشوند اما خوب ما هم انسانیم مثل شما مردها ، وقتی تمام این رویاها تبدیل به زندگی با یک نفر متفاوت از رویاهایمان می شود ترس تمام وجودمان را می گیرد.

شما باید ما را حمایت کنید تا با وجود یک زندگی متعهد ، ببینم که چطور با همسرم یک گروه دونفری با اهداف و افکار هماهنگ را دنبال کنیم و بخواهیم که همین طور نیز بمانیم.

» نیاز به مرد : شاید خود را مستقل و مدرن جلوه دهیم ولی حقیقت این است که ما همیشه به شما به عنوان یک مرد نیاز داریم و دوست داریم  پا به پای مردها پیش برویم اما شما مردها بدانید ما در همه جا میخواهیم زیر بال و پر مرد خود باشیم تا از ما مراقبت کنید.

این رفتار شما از نحوه رابطه نزدیک تا تعمیر اتومبیل، حمل چمدان های سنگین در مسافرت ، کشتن حشرات موذی که همیشه ما از کشتن آنها می ترسیم، همگی برای ما باعث غرور و افتخار است و با حضور شما مردها احساس امنیت بیشتری می کنیم!

» پنهان کاری در رابطه : این که در حرف هایمان موقع رابطه ج نسی بسیار از شما تعریف می کنیم خیلی هم صادقانه نیست و یک سری ریزه کاری ها را مخفی می کنیم ، خوب خیلی عاقلانه نیست که همه چیز را راست بگوییم اما این را بدانید که رابطه جنس... با شما به عنوان شریک زندگی و کسی که از صمیم قلب می خواهیم خیلی شیرین تر است!

» ترس از شباهت به مادر : ما به مادرمان عشق می ورزیم و آن ها را تحسین می کنیم و همواره به آن ها به دید عزیزترین موجود می نگریم، اما هیچ وقت دوست نداریم که از زبان شما مردها این را بشنویم که عین مادرت هستی!

این جمله تمام وجود ما زنان را می لرزاند، از آن به بعد فکر میکنیم که شما به خاطر اینکه مثل مادرمان هستیم با ما ازدواج کردید و حتماً بعد از این هم انتظار دارید مثل او کامل و بی نقص باشیم، خیلی وحشتناک است و ما را تبدیل به موجوداتی حساس و عصبی میکند، اگر واقعا" به رابطه همراه با آرامش علاقه دارید هرگز این واژه را به کار نبرید!

» حسادت کم : ما زن ها همیشه از اینکه حواس تان به ما باشد لذت می بریم و فکر می کنیم که برایتان مهم هستیم اما فکر نکنید که ما را به بردگی خریدید ، اگر حواس تان به ما کم شود ممکن است کمی حسادت کنیم !

» راز نگهداری : درست است که ما زن ها بیش از حد با دوستانمان گرم می گیریم اما نه آنقدر که شما از این قضیه می ترسید ، بله ما شکایت می کنیم از اینکه چقدر تفریحات شما ما را عذاب می دهد و حتی راجع به مسائل زناشویی مان نیز با دوستانمان تبادل نظر می کنیم! اما خیالتان راحت باشد در مورد چیزهایی که غرور شما را لطمه دار می کند مانند اینکه در آغوش ما گریه کردید و... هرگز صحبتی نخواهیم کرد

مسلما" یک سری مسائل در زندگی خیلی با ارزش تر از آن است که با دیگران سهیم کنیم و مطمئناً درست نیست درمورد اینکه چه حرف هایی بین من و همسرم  رد و بدل می شود یا احساسات عاطفی بین خودمان چیزی به دوستانمان نمی گوییم، این عواطف و زیبایی ها تنها متعلق به خود من است.

» قدردانی و تشکر : ما خانم ها قدر تمام کارهای شما را در زندگی می دانیم ولی حقیقت این است که نمی توانیم ببینیم که دیگر کارها را نیز انجام نم دهید!

ایراد گرفتن و اعتراض استعدادیست درون ما زنان لجباز که می توانیم به آنچه می خواهیم برسیم ؛ مرتباً به نحوه انجام کار شما ایراد می گیریم  و ... شاید هم همین دلیل این است که دیگر تمایلی به کمک در کارها ندارید.

ما می توانیم با هم یک معامله دو طرفه کنیم ! اگر شما مردها در انجام خواسته های ما دقت کنید آن وقت قول میدهیم که هیچ وقت از شما ایراد نگیریم و همواره از شما تعریف کنیم ، موافقید؟!!

» عشق همیشگی : ما در زندگی به شما مردها همواره عشق می ورزیم ولی خوب در حال قانع کردن خود بر این هستیم که دیگر نباید عاشق شویم! شاید این حس بصورت بالقوه هنوز در وجود ما هست.

بیشتر زن ها عادت دارند همیشه عاشق باشند ؛ حقیقت این است که وقتی جنسی مونث احساسات خود را با همسرش به زبان می آورد و از عمق و علاقه میانشان صحبت میکند هیچ عکس العمل خارق العاده ای از جانب مردش نمیبیند، و مرد همچنان مات و مبهوت به او نگاه می کند !

چرا شما مردها فکر می کنید با این برخورد همیشه ما عاشق شما می مانیم؟ ما هم انسانیم نه بازیگر فیلم های رومانتیک، در لحظه ای که ما اظهار عشق میکنیم شاید دیگر کمتر بتوانیم با شما با این لحن حرف بزنیم و با این بی تفاوتی ها دیگر تمایل و توانی برای بیان دوباره این احساسات لطیف را ناخودآگاه از دست می دهیم ولی خوب در آخر باز هم این ما هستیم که به خاطر زندگی مشترک در این موارد از خود گذشتگی می کنیم ...

...
عشق و ازدواج


دسته: شناخت+و+مراقبه
برچسب ها: عشق و ازدواج,
  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: جمعه 11 مرداد 1392
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها