محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

در زیر ده نکته و علامت را مطالعه خواهید کرد که از نشانه های مهمی برای تشخیص میزان عشق و اشتیاق شما به همسرتان است ، هرچه بیشتر این علامت ها را داشته باشید زندگی تان موفق تر و عاشقانه تر خواهد بود.

با یکدیگر مهربان بودن : آیا نسبت به یکدیگر مهربان هستید و یا سعی میکنید یکدیگر را کنترل کنید و راه خودتان را بروید؟ آیا با مهربانی کردن نسبت به همسرتان احساس خوشحالی و رضایت می کنید؟

یکی از نشانه های ضروری یک رابطه سالم محبت کردن به یکدیگر است نه اینکه با تحکم طرف مقابلتان را کنترل کنید.

به یکدیگر عشق ورزیدن : آیا وجودتان سرشار از گرمای عشق است و آنرا بی اختیار نثار یکدیگر میکنید؟ آیا همواره زیبایی ها و خوبی های طرف مقابلتان را می بینید و یا تنها بر روی اشتباهات و نقاط ضعف او متمرکز هستید؟

آیا احساسات درونی او را درک می کنید؟ آیا از عشق ورزیدن به یکدیگر لذت می برید؟ گرما و عشق داشتن نسبت به یکدیگر یکی از نشانه های رابطه سالم با شریک زندگانی تان است.

با یکدیگر شوخی کردن : آیا دوست دارید با یکدیگر بازی و شوخی کنید؟ از شوخی و بامزگی های طرف مقابلتان لذت میبرید؟ سعی میکنید در بحران ها و مشکلات او را شاد کنید و بخندانید؟

آیا مانند بچه ها با یکدیگر راحت و بی غل و غش برخورد میکنید و مدام در حال شوخی کردن با هم هستید؟ یکی از بزرگترین ارکان رابطه سالم همین خنده و شوخی است.

از کنار هم بودن لذت بردن : آیا اگر بخواهید با کسی وقت بگذارید ترجیح میدهید با همسرتان باشد یا با شخص دیگری؟ آیا برای اینکه در کنار همسرتان باشید لحظه شماری میکنید؟ آیا هر دوی شما دوست و یا سرگرمی خاصی دارید که از انجام آن لذت ببرید؟

در مواقعی که در کنار یکدیگر نیستید چه احساسی دارید؟ اغلب زوج ها اوقات زیادی را باهم سپری میکنند زیرا با تمام وجود از اینکه در کنار هم هستند لذت می برند و احساس آرامش میکنند در صورتی که دیگر زوج ها از ترس تنهایی و بی کسی با همسرشان میمانند و یا به عبارتی دیگر از روی ناچاری باهم زندگی میکنند.

یکی از نشانه های رابطه موفق این است که طرفین به یکدیگر وابسته نباشند و برای خود دوست و سرگرمی های مخصوص بخود داشته باشند بنابراین اگر خواهان یک رابطه موفق هستید به همسرتان وابسته نباشید بویژه از لحاظ عاطفی.

بطور مسالمت آمیز اختلافات را حل کردن : همه ی زوجها با یکدیگر اختلاف دارند موضوع اصلی، اختلاف نظر نیست، آنچه اهمیت دارد چگونگی کنار آمدن با این اختلافات است.

آیا شما برای حل اختلافاتتان روش خاصی دارید یا اینکه برای جلوگیری از بحث و جدل مجبور به کنار گذاشتن مسائل و مشکلاتتان هستید؟ آیا در صورت بروز اختلاف نظر با یکدیگر دعوا و مجادله کرده و قهر میکنید؟

کنترل خشم و عصبانیت : آیا هنگامیکه یکی از شما دچار خشم و عصبانیت میشوید موضوع را کش میدهید، غر میزنید و همسرتان را تنبیه میکنید یا اینکه سعی میکنید موضوع را فراموش کنید؟

در یک رابطه سالم زن و شوهر بعد از بروز اختلاف و مشکل خیلی سریع موضوع را تمام میکنند و از آن میگذرند و به عشق و صمیمیت قبلی خود باز میگردند.

به عشق یکدیگر پایبند بودن : آیا فکر می کنید در دشوارترین شرایط باز هم عاشق یکدیگر هستید؟ آیا میتوانید در صورت اشتباه و خطای طرف مقابل باز هم عاشق او باشید؟

آیا می دانید عشق درمورد خود شخص است نه درمورد کارهایی که او انجام میدهد؟ برای داشتن یک رابطه سالم باید به این سطح از عاشقی رسید.

گوش دادن ، درک کردن و پذیرفتن طرف مقابل : آیا احساس می کنید طرف مقابلتان به صحبت های شما گوش میدهد، آنرا درک می کند و شما را همانگونه که هستید میپذیرد؟ آیا رازهایتان را بدون ترس از داوری برای شریک زندگیتان مطرح میکنید؟

آیا دوست دارید با تمام وجود حرف های او را بشنوید و با او احساس همدردی میکنید یا میخواهید مدام او را زیر سوال ببرید و در مقابل او جبهه بگیرید؟

رابطه جنس ی : آیا از رابطه جنس ی خوب و صمیمی برخوردار هستید و احساس رضایت میکنید؟

احساس آزادی کردن : آیا از اینکه خودتان باشید نمیترسید و احساس آزادی می کنید؟ آیا با کمال آرامش می توانید دنبال کارهای مورد علاقتان بروید؟ آیا شریک زندگیتان از شادی شما خوشحال می شود؟

همانطور که میدانید بعضی از افراد بطور ناخودآگاه دارای شخصیتی سالم، مهربان، متعهد، عاشق، مسئول و شوخ طبع هستند ولی بعضی دیگر به دلیل شرایط زندگی، فاقد چنین شخصیتی هستند و به مرور زمان باید روی خود کار کنند تا نقاط ضعف شخصیتشان را ترمیم کنند.

رابطه ی خوب و موفق رابطه ای است که طرفین ، خود را دوست داشته باشند و همانطور که هستند خود را بپذیرند در عین حال عاشق همسرشان باشند و هیچ چیزی نتواند رابطه بین آنها را خدشه دار کند.

...
عشق و ازدواج


دسته: شناخت+و+مراقبه
برچسب ها: عشق و ازدواج,
  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: جمعه 11 مرداد 1392
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها