تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - درمان های ذهنی و جسمی رقص درمانی موسیقی درمانی آرامش درمانی

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

درمان های ذهنی و جسمی 

عبارتند از رقص درمانی، موسیقی درمانی، آرامش درمانی، رایحه درمانی، رنگ درمانی، بیو فیدبك، هیپنوتیزم درمانی، دعا درمانی، هنر درمانی، تصور درمانی و ساینتولوژی.

رقص درمانی

رقص درمانی در طیف وسیعی از بیماری های عصبی و روانی و اختلالات حركتی به كار میرود ، انجمن رقص درمانی آمریكا متجاوز بر هزار عضو دارد كه فارغ التحصیل آكادمی رقص درمانی هستند.

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی نیز در طیف وسیعی از بیماری ها كاربرد دارد.

انواع بیماری های روانی و عصبی به خصوص اوتیسم، آلزایمر، عقب ماندگی های ذهنی، اعتیاد ، اختلالات رفتاری و دردهای مزمن میتوانند از این وسیله درمان استفاده كنند ؛ انجمن موسیقی درمانی آمریكا متجاوز بر 5000 عضو دارای بورد تخصصی دارد.

هنر درمانی

هنر یكی از روش های درمان مبتنی بر آزاد سازی احساس های درونی و عواطف به صورت غیر كلامی است.

تفاوت هنر درمانی از كلاس های معمولی هنری در آن است كه هنر درمان در مورد تشخیص بیماری ها و درمان اختصاصی هریك از آنان آموزش دیده است .

تصور درمانی

تصور درمانی علاوه بر حس بینائی ، شامل حس های شنوائی و بویائی و بساوائی و تجسم فضائی میشود.

تصور درمانی را میتوان یك نوع مراقبه به حساب آورد و در انواع بیماری ها مورد استفاده دارد.

آرامش درمانی

مراقبه روشی برای آرامش جسم و ذهن است و با تمركز روی یك فكر واحد، یا تنفس، یا یك شیئ و یا یك صوت، شخص میتواند جسم و ذهن خود را آرام سازد.

گفتن ذكر نیز اثر مشابهی دارد كه در ادیان مختلف مرسوم بوده و آرامش درمانی میتواند همراه با حركت نیز باشد، مانند برخی ورزش های رزمی ، یوگا ، روش تی ام ، تای چی و ... .

روش تی ام Transcendental Meditation: توسط ماهاریشی ماهش یوگی در سال 1960 در آمریكا معرفی شد كه به مناسبت سهولت به كارگیری طرفداران بسیاری پیدا كرد.

در این روش مراقبه، شخص در حالت راحتی می نشیند و با تكرار یك مانترا یعنی یك صوت یا یك كلمه، كه میتواند به انتخاب خودش باشد سعی میكند كه ذهن را از فكر خالی كند.

با انجام تی ام منظم به مدت بیست دقیقه صبح و شب، بسیاری نتایج چشمگیر در مورد آرامش ذهنی و جسمی خود و همچنین درمان بیماری های خود گرفته اند.

به علاوه از مراقبه برای درمان دیگران نیز میتوان استفاده نمود و تحقیقات متعدد در مورد مراقبه ثابت كرده است كه در موارد مختلف نتایج مثبت میتواند داشته باشد.

یوگا : شامل حركات ورزشی خاص با حركات تنفسی منظم برای گرفتن و ذخیره سازی پرانا یا انرژی است .

تای چی Tai Chi : یكی از هنرهای رزمی است كه در چین سابقه داشته و نوع دیگری از مراقبه در حركت است.

دعا درمانی

دعا درمانی از ماقبل تاریخ سابقه داشته و تا به امروز ادامه دارد.

تحقیقات علمی در مورد تأثیر دعا درمانی در قرن نوزدهم توسط سرفرانسیس گالتون شروع شد و پس از آن این تحقیقات در دانشگاه های معتبر نشان دهنده اثر مثبت دعا درمانی بوده اند.

لارنس لوشان در سال 1966 نتیجه تحقیقات وسیع خود را در مورد تأثیر دعا بر روی بیماران مبتلا به سرطان منتشر ساخت.

به عقیده او دعا درمانی بر دو نوع است: نوع اول آن است كه درمانگر با دعا كردن به حالت دگرگونی از شناخت وارد میشود كه خود و بیمار و كائنات را یكی میبیند.

در این حالت درمانگر احتیاجی به تماس فیزیكی با بیمار ندارد و بُعد مسافت در درمان تأثیری نمیكند.

در نوع دوم، نوعی انرژی از دست های درمانگر به طرف محل بیماری جریان میابد، كه ممكن است همراه با احساس گرما در دست درمانگر و یا در موضع بیماری باشد.

از درمانگران نوع دوم برخی خود را منشاء انرژی میدانند و برخی میگویند كه واسطه انتقال انرژی به بیمار هستند.

عدم توانائی دانشمندان در توجیه این روش درمانی، این حقیقت را كه چنین درمان هائی در واقع اتفاق می افتند رد نمیكند.

دانش امروزی میگوید كه ذهن و شناخت صرفاً پدیده های موضعی هستند كه در مغز جای دارند و محدود به زمان حاضر میباشند.

با این طرز فكر اصولاً درمان از راه دور نمیتواند وجود داشته باشد، چون ذهن نمیتواند به خارج از "اینجا" و "حالا" سفر كند.

ولی تحقیقات روی درمان از راه دور و دعا كردن خلاف این طرز فكر را به اثبات رسانیده است.

در ده ها تحقیق نشان داده شده است كه ذهن آدمی میتواند در ذهن و جسم انسان های دیگر از مسافات بعید موثر باشد، حتی اگر این انسان ها در اتاقك های حفاظت شده از انواع امواج الكترومانیتیك و میدان های مغناطیسی باشند.


هیپنوتراپی یا هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم مدرن در قرن هجدهم توسط فرانس مسمر شروع شد.

زیگموند فروید عصب شناس معروف سال ها در مورد هیپنوتیزم مطالعه كرد ولی بعدها این روش درمان را كنار گذاشت.

در 50 سال اخیر درمان توسط خواب مصنوعی رواج زیادی پیدا كرده است.

از نظر فیزیولوژیك، هیپنوتیزم شبیه روش های دیگر آرامش عمیق است و امروزه در درمان بیماری های عصبی روانی، دندانپزشكی، زایمان و هوش بری مورد استفاده قرار میگیرد .

بیوفیدبك Biofeedback

بیوفیدبك روش درمانی است كه از اواخر دهه ششم قرن بیستم ابداع شده است.

بیمار در مقابل نماد یكی از تظاهرات بیولوژیك خود مثل امواج مغزی، امواج قلبی، امواج عضلانی، نشانگر درجه حرارت پوست یا نشانگر مقاومت پوستی قرار میگیرد و سعی میكند با تمركز آن را در جهت مطلوب تغییر دهد.

مثلاً میدانیم شخصی كه دچار عارضه میگرن است در هنگام حمله میگرن امواج طیف آلفا در مغز ندارد.

برای او شكل امواج آلفا توضیح داده میشود و سپس الكترودهای نوارمغزی روی سر او متصل میشود و در حالی كه امواج مغزی خود را روی صفحه مانیتور میبیند، با تمركز سعی میكند كه امواج مغزی خود را به آلفا تبدیل نماید.

پس از چندین جلسه تمركز و كوشش، بیمار قادر به این كار خواهد شد و هر بار ایجاد امواج آلفا برای او راحت تر امكان پذیر میشود، تا به جائی كه دیگر احتیاج به دیدن امواج مغزی خود ندارد و هرگاه كه دچار سردرد شود میتواند با تمركز امواج مغزی خود را به طیف آلفا برساند، كه در این حالت سردرد رفع خواهد شد

بیوفیدبك در طیف وسیعی از بیماری ها، مانند انواع دردها، اضطراب، صرع، آسم، افسردگی، اعتیادات و بیماری فشارخون موثر است.

ساینتولوژی Scientology

ساینتولوژی یك روش درمانی است كه توسط الرون هابارد ابداع شده است.

اساس ساینتولوژی بر این نظریه قرار دارد كه موجودات زنده و منجمله انسان از دو قسمت تشكیل شده اند: یكی قسمت فیزیكی كه شامل ماده، انرژی، زمان و مكان است ( MEST ) و دوم روح یا تتا.

این دو طبیعتاً به همدیگر علاقه و گرایش دارند، ولی در شرائط خاصی تركیب ناهنجاری از این دو ایجاد می شود كه موجد بیماری و مخالف زندگی است.

علت ایجاد این تركیب ناهنجار حوادث دردناكی است كه برای انسان اتفاق میافتد.

حوادث معمول زندگی در ذهن تحلیل گر كه به مثابه یك كامپیوتر بسیار قوی است ذخیره میشوند، ولی حوادثی كه با یك درد جسمی یا روحی همراه هستند، به صورت تركیبی ناهنجار، كه در ساینتولوژی اِنگرام نامیده میشود، در ذهن واكنشی (راكتیو) قرار میگیرند و در حالت عادی به خاطر آورده نمیشوند.

ذهن راكتیو قدرت محاسبه بسیار كم دارد و منطقی عمل نمیكند و اگر مقدار انگرام در شخص زیاد باشد ، رفتار او تحت سلطه ذهن راكتیو قرار میگیرد و بیماری بروز میكند.

هدف ساینتولوژی پاك كردن انگرام ها از روی نوار زمان است كه لاجرم منجر به سلامت انسان خواهد شد.

برای رسیدن به این منظور، بیمار با كمك درمانگر در طی جلساتی، آگاهانه و بدون استفاده از هیپنوتیزم ، وقایع گذشته زندگی خود را مجدداً زنده میكند و با انتقال انگرام ها به ذهن تحلیل گر قدرت تخریبی را از آنها سلب میكند.

همزمان با پاك شدن انگرام ها ، شخص به طرف سلامت میرود و علاوه بر مقاوم شدن در قبال بیماری ها، صفات و خصوصیات عالی انسانی در او تجلی میابد.

این روش درمانی به تجربه موثر بوده است و در حال حاضر در اكثر نقاط دنیا مورد استفاده قرار میگیرد .

هدف ساینتولوژی پاك كردن انگرام ها از روی نوار زمان است كه لاجرم منجر به سلامت انسان خواهد شد.

برای رسیدن به این منظور، بیمار با كمك درمانگر در طی جلساتی، آگاهانه و بدون استفاده از هیپنوتیزم ، وقایع گذشته زندگی خود را مجدداً زنده میكند و با انتقال انگرام ها به ذهن تحلیل گر قدرت تخریبی را از آنها سلب میكند.

همزمان با پاك شدن انگرام ها ، شخص به طرف سلامت میرود و علاوه بر مقاوم شدن در قبال بیماری ها، صفات و خصوصیات عالی انسانی در او تجلی میابد.

این روش درمانی به تجربه موثر بوده است و در حال حاضر در اكثر نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

مراقبه و مدیتیشن

  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: یکشنبه 12 خرداد 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.
امیر گفته :
موندم همه دلشان به حال بچّه های خیابانی، گل فروش ها، فال فروش ها و ... می سوزد امّا هیچ کس کاری برای آن ها نمی کند. دلسوزی خشک و خالی، اشک های این بچّه ها را پاک نخواهد کرد. وبلاگ پرمایه ای دارید.
پاسخ نگار : حقیقتُ گفتی امیر جان حرف زدن آسونه و تنها کاریه که ماها راحت انجام می دیم مرسی
مربوط به مطلب:شعر کودک گل فروش
میثم استوار گفته :
سلام . اول چند تا غلط های املایی رو بگم بعدش ..... کارتن . کزت . ممنون اگه تصحیح کنی . فکر کردن خوبه و گفتن زیبا تر ولی حرفی رو که بزنی و عمل نکنی . شعار میشه و این حرف زدن ها جالب نیست . از خودت شروع کن ببین تو چیکار کردی ؟ خودم رو میگم ی گوشه نشستم و کاری ندارم به هیچی ولی تو که حرف میزنی . مسیول هستی که انجام بدی ..... . بچه ها همه در یک تاریخ و زمان هستند و هیچ تفاوتی ندارند این ما هستیم که همه را تقسیم می کنیم .
پاسخ آناهیتا مقیمیان : سلام از غلط املایی هات ممنون بله هر کسی حرفی می زنه باید بهش عمل کنه . از اینکه گفتی بچه ها در یک تاریخ و زمان هستند منظورتُ نفهمیدم.خودتونو می گین یا کودکان مثلا دهه 70 یا 80 اگر فکرمی کنی کودکان مثل هم هستند که سخت در اشتباهی. شرایط جامعه روی تربیت کودکان اثر زیادی دارد . که یکیش همین کتاب و کارتن ها و فقر و مشکلات اجتماعی و غیره. حتی روی مذهبی بودن یا نبودنشان و روی تفکرواعتقاداتشان و حتی می تواند روی هوش استعداد هم تاثیر گذار باشد. مثلا در دورانهایی از تاریخ را که بررسی کنی بر اساس تغیرات جغرافیایی قد هوش استعداد ها گرایش اقشار اندیشمند به سبک و سیاقی خاص و هر چه که فکر کنی تاثیر گذار بوده است. در مورد این نوشته هم منظور به اشخاص خاصی نبوده و نخواستم بدی یا خوبی قشری را شخصی رابگم.فقط قیاس دو دهه زمانی از لحاظ کارتن ها بوده است.
مربوط به مطلب:مفاهیم کارتن های قدیمی
امیر نقی نژاد گفته :
کلاغه به خونه ش برسه یا بین راه سقط بشه و رسیدنی تو کارش نباشه، مهم نیست. مهم قصّه ای ست که برامون نوشتن. قصّه ای با اوّل و آخر نامعلوم. قصّه ای گنگ و به هم ریخته. تو رو خدا کلاغ ملاغا رو بی خیال شین، مارو از این قصّه ی بی سروته زندگی خلاص کنین
پاسخ نگار : جالب نوشتی امیر جان.بسیار عالی. دقیقا همینه قصه بی سر و تهی که اگه همه کلاغا هم به خونشون برسن پایانی نداره
مربوط به مطلب:قصه من هم به سر رسید
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها

روانشناسی   هاوانا بیروت آبادان   متن ترانه های خوانندگان   عارفانه های زیبا   جملات زیبا   خودشناسی   شعر عاشقانه زیبا   تنهایی   متن های پر محتوا   اشعار شاهنامه   متن پر معنی جدید   عشق   متن های عاشقانه   شعر   googoosh   اشعار عاشقانه   عارفان بزرگ   شعر زیبا   متن خاص و ناب   احمد شاملو   اشعار فروغ فرخزاد   فرامرز فرحمهر   طالع بینی   زندگی   علی نیاکوئی لنگرودی   دلنوشته های زیبا   غزل معاصر   غزلیات حافظ   عاشقانه های زیبا   داستان های کوتاه   روانشناسی رنگ ها   بهترین شعرهای عاشقانه   جملات فلسفی و عرفانی   کتاب هوای تازه   متن های خودکاوی   متن ترانه های فارسی   شعرهای سپید   اشعار جدید   عارفانه ترین جملات   متن های فوق العاده زیبای ادبی   روانشناسی رابطه ها   متن ترانه های داریوش   شعر فوق العاده زیبا   متن ترانه های قدیمی   شعرهای معاصر   متن زیبا برای زندگی   اشعار سهراب سپهری   عاشقانه ترین شعرها   پونه مقیمی   متن های عارفانه