تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - تاثیر عطر گیاهان در درمان بیماری ها-آروماتراپی یا رایحه درمانی

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

گیاهان داروئی

آروماتراپی یا رایحه درمانی

در این روش از روغن های گیاهی خوشبو مانند گل رز،سنبل،نعنا استفاده می شود.
این عصاره ها را به صورت روغن برای ماساژ روی سطح پوست یا در شستشو مانند شامپو و صابون یا تنفس مستقیم مانند عود یا اسانس های متنوع و ... بکار میبرند.
از این روش برای تسکین درد،کاهش اضطراب و خستگی و نیروی بدن استفاده میشود و عطرها میتوانند بروی حالات خلقی موثر باشند،خستگی را کاهش و باعث آرامش شوند ، هنگامی که عطرها استشمام میشوند از پیاز بو و تحریک اعصاب بروی مغز اثر می گذارند.
روغن‌ها یا عصاره‌های مورد استفاده در این روش اسانس های آروماتیکی (معطر) هستند که از گیاهان , گلها , میوه ها , پوست درختان , علفها و دانه‌ها استخراج میشوند ؛ از آنها برای درمان بیماری‌های جسمی یا روانی مشخصی استفاده‌ میشود و باعث بهبود و یا پیشگیری از بیماری ها میشوند.
بیشتر این مواد خاصیت ضدعفونی کننده دارند و برخی نیز خواص ضد ویروسی و ضدالتهابی , کاهش دهنده درد ، ضد ‌افسردگی و یا خلط ‌آور دارند ، همچنین میتوانند خواصی مانند آرامش،تقویت هضم و افزایش ادرار داشته ‌باشند ؛ برای ایجاد بهترین آثار درمانی, این اسانسها باید از مواد اولیه خالص و طبیعی تهیه شوند و مواد مصنوعی چنین خواصی ندارند.

رایحه درمانی یکی از روش هایی است که نسبت به سایر روشهای درمانی از پیشرفت سریعی برخوردار بوده است و به صورت گسترده‌ای در منازل،کلینیک ها و بیمارستان ها برای موارد مختلفی از جمله کاهش درد زایمان ، کاهش درد ناشی از عوارض شیمی درمانی در بیماران سرطانی و توانبخشی بیماران قلبی استفاده میشود.
در کشور ژاپن مهندسان از عطر‌ها برای طراحی فضای داخلی استفاده می‌کنند ، در چنین مواردی از رایحه سنبل یا رزماری که بین مشتری ها منتشر میشود برای آرامش بخشیدن به کسانی که منتظر هستند استفاده میشود و عطر لیمو و اوکالیپتوس برای جلوگیری از کاهش هوشیاری کارمندان بکار میرود.

رایحه درمانی چه مشکلاتی را میتواند حل کند 
رایحه درمانی و رفتار: شواهد شایان توجهی وجود دارند که نشان میدهند رایحه درمانی بر روی ذهن و رفتار ما آثار مهمی ‌دارند.
مطالعات بر روی حیوانات نشان داده که موش های تحریک شده با مقدار زیاد کافئین بوسیله بوی صندل ، سنبل یا سایر عطر‌ها که داخل قفس اسپری شده‌ آرام شده‌اند ؛ همین موشها با استنشاق بوی پرتقال و سایر مواد مشابه تحریک پذیر شده‌اند و این مواد را در ترکیبات خون آنها پس از یک ساعت یافته‌اند.

رایحه درمانی و خواب: در یک مطالعه که بر روی بیماران مسن که مشکل به خواب رفتن داشتند انجام گرفت مشخص شد که بوی سنبل بر روی به خواب رفتن آنان موثر است ؛ این بیماران از مشکل به خواب رفتن شاکی بودند و قبل از رایحه درمانی مقادیر زیادی داروی آرامبخش استفاده میکردند.

رایحه درمانی و مشکلات پس از زایمان: در یک مطالعه بر روی زنان نشان داده‌ شد که استفاده از روغن اسط‌و خودوس بصورت ضماد موضعی در کاهش درد‌ها در سه تا پنج روز پس از زایمان بسیار موثر است.

رایحه درمانی و سرماخوردگی: از نظر علمی‌ شناخته‌ شده ‌است که سوپ مرغ برای سرماخوردگی مفید است ؛ تحقیقاتی صورت گرفت تا علت اثر سوپ مرغ شناخته شود که آیا اثر مربوط به تاثیر بخار آب داغ بروی مخاط بینی است و یا بدلیل رایحه سوپ مرغ ؛ مطالعات نشان داد که سوپ مرغ موثر‌تر از بخار آب بر روی سرماخوردگی است و این خود نشان دهنده‌ موثر بودن رایحه سوپ مرغ و در کل تاثیر بوها و رایحه ها است.

رایحه درمانی و استرس: در یک مطالعه در نیویورک نشان داده شد که در بیماران مبتلا به عارضه ترس از فضای بسته که با عطر وانیل مواجه شده و تحت ام آر آی قرار گرفتند 63 درصد کمتر از سایر بیماران دچار این حالت شدند.
همچنین مشخص شد که کسانی که در این محیط رایحه و عطر سنبل را استشمام کردند در مقایسه با کسانی که فیزیوتراپی شدند یا استراحت کردند وضعیت بهتری داشتند و تغییری در فشار خون و تنفس و ضربان قلب دیده نشد.


رایحه درمانی و اختلالات جنسی مردان: نشان داده شده است که شیرین بیان، اسط‌و خودوس، درخت‌ كولا ،کدو تنبل و شیرینیهای همراه با شیرین بیان بر مشکلات جنسی مردان بسیار موثرند ؛ همچنین در این پژوهش مردان مسن تر پاسخ بهتری به عطر ثعلب میدادند و مطالعات نشان داد که رایحه درمانی یک درمان موثر در ناتوانی جنسی مردان استترکیبات شیمیایی عطرها بیشتر شامل الکل ها ، استرها و آلدئیدهاست

نام ترکیب

خواص ترکیب

گیاهان حاوی مواد

آلدئیدها:

ضد التهاب،آرامش بخش،ضد ویروس 

بوی لیمو ،گربه‌دشتی،
بادرنجبویه،
سنبل‌ هندی، اوکالیپتوس

الکل ها

باکتری کش، محرک، انرژی زا،ویروس، مدر،
پانکراس انسان 32 نوع الکل
برای سوخت و ساز بدن تولید میکند.

گل سرخ ، بلسان
بنفش ،نعنا ،
مورد ، صندل نعنای
هندی ، زنجبیل

فنول ها
ضد باکتری،نیرو بخش،
محرک سیستم ایمنی،مقوی،
گرم کننده، ضد سرفه.
اگر بمقدار زیاد استفاده شود
میتواند برای کبد سمی باشد.

آویشن ، قرنفل ،
دارچین
پونه کوهی ، زیره سبز

کتونها
استونها

ترمیم زخم، موکولیتیک:
که ترشحات مجاری تنفسی
را رقیق میکند.
رشد سلولها را تحریک میکند و
در لوازم آرایشی استفاده می شود.

کافور، رزماری،
زوفای‌ مصری‌
اشنان‌ دارو

ترپین ها
بسیار محرک،
باعث سوزش پوست می شوند،
خاصیت ضد ویروسی دارند.

لیموترش
و نارنج و ترنج
فلفل سیاه ، روغن کاج

استرها
ضدقارچ،
آرامش بخش، ضد اسپاسم،
ضد التهاب

بابونه رومی،
اسطو خودوس‌ عادی ،
ترنج

لاکتون ها
از گروه
از گروه استرها

ضد التهاب، موکولیتیک
ارنیقه‌
چشم‌ گاو
زنجبیل‌ شامی

اترها
تنظیم کننده سیستم عصبی،
ضد عفونی کننده. محرک،خلط آور،
ضد اسپاسم، مدر

دارچین، میخک، ریحان
، بادیان‌رومی،
انیسون‌ یا سافراس ،
ترخون، جعفری


مراقبه و مدیتیشن


دسته: شناخت+و+مراقبه
برچسب ها: مراقبه و مدیتیشن,
  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: پنجشنبه 9 خرداد 1392
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها