تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - تاثیر عطر گیاهان در درمان بیماری ها-آروماتراپی یا رایحه درمانی

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

گیاهان داروئی

آروماتراپی یا رایحه درمانی

در این روش از روغن های گیاهی خوشبو مانند گل رز،سنبل،نعنا استفاده می شود.
این عصاره ها را به صورت روغن برای ماساژ روی سطح پوست یا در شستشو مانند شامپو و صابون یا تنفس مستقیم مانند عود یا اسانس های متنوع و ... بکار میبرند.
از این روش برای تسکین درد،کاهش اضطراب و خستگی و نیروی بدن استفاده میشود و عطرها میتوانند بروی حالات خلقی موثر باشند،خستگی را کاهش و باعث آرامش شوند ، هنگامی که عطرها استشمام میشوند از پیاز بو و تحریک اعصاب بروی مغز اثر می گذارند.
روغن‌ها یا عصاره‌های مورد استفاده در این روش اسانس های آروماتیکی (معطر) هستند که از گیاهان , گلها , میوه ها , پوست درختان , علفها و دانه‌ها استخراج میشوند ؛ از آنها برای درمان بیماری‌های جسمی یا روانی مشخصی استفاده‌ میشود و باعث بهبود و یا پیشگیری از بیماری ها میشوند.
بیشتر این مواد خاصیت ضدعفونی کننده دارند و برخی نیز خواص ضد ویروسی و ضدالتهابی , کاهش دهنده درد ، ضد ‌افسردگی و یا خلط ‌آور دارند ، همچنین میتوانند خواصی مانند آرامش،تقویت هضم و افزایش ادرار داشته ‌باشند ؛ برای ایجاد بهترین آثار درمانی, این اسانسها باید از مواد اولیه خالص و طبیعی تهیه شوند و مواد مصنوعی چنین خواصی ندارند.

رایحه درمانی یکی از روش هایی است که نسبت به سایر روشهای درمانی از پیشرفت سریعی برخوردار بوده است و به صورت گسترده‌ای در منازل،کلینیک ها و بیمارستان ها برای موارد مختلفی از جمله کاهش درد زایمان ، کاهش درد ناشی از عوارض شیمی درمانی در بیماران سرطانی و توانبخشی بیماران قلبی استفاده میشود.
در کشور ژاپن مهندسان از عطر‌ها برای طراحی فضای داخلی استفاده می‌کنند ، در چنین مواردی از رایحه سنبل یا رزماری که بین مشتری ها منتشر میشود برای آرامش بخشیدن به کسانی که منتظر هستند استفاده میشود و عطر لیمو و اوکالیپتوس برای جلوگیری از کاهش هوشیاری کارمندان بکار میرود.

رایحه درمانی چه مشکلاتی را میتواند حل کند 
رایحه درمانی و رفتار: شواهد شایان توجهی وجود دارند که نشان میدهند رایحه درمانی بر روی ذهن و رفتار ما آثار مهمی ‌دارند.
مطالعات بر روی حیوانات نشان داده که موش های تحریک شده با مقدار زیاد کافئین بوسیله بوی صندل ، سنبل یا سایر عطر‌ها که داخل قفس اسپری شده‌ آرام شده‌اند ؛ همین موشها با استنشاق بوی پرتقال و سایر مواد مشابه تحریک پذیر شده‌اند و این مواد را در ترکیبات خون آنها پس از یک ساعت یافته‌اند.

رایحه درمانی و خواب: در یک مطالعه که بر روی بیماران مسن که مشکل به خواب رفتن داشتند انجام گرفت مشخص شد که بوی سنبل بر روی به خواب رفتن آنان موثر است ؛ این بیماران از مشکل به خواب رفتن شاکی بودند و قبل از رایحه درمانی مقادیر زیادی داروی آرامبخش استفاده میکردند.

رایحه درمانی و مشکلات پس از زایمان: در یک مطالعه بر روی زنان نشان داده‌ شد که استفاده از روغن اسط‌و خودوس بصورت ضماد موضعی در کاهش درد‌ها در سه تا پنج روز پس از زایمان بسیار موثر است.

رایحه درمانی و سرماخوردگی: از نظر علمی‌ شناخته‌ شده ‌است که سوپ مرغ برای سرماخوردگی مفید است ؛ تحقیقاتی صورت گرفت تا علت اثر سوپ مرغ شناخته شود که آیا اثر مربوط به تاثیر بخار آب داغ بروی مخاط بینی است و یا بدلیل رایحه سوپ مرغ ؛ مطالعات نشان داد که سوپ مرغ موثر‌تر از بخار آب بر روی سرماخوردگی است و این خود نشان دهنده‌ موثر بودن رایحه سوپ مرغ و در کل تاثیر بوها و رایحه ها است.

رایحه درمانی و استرس: در یک مطالعه در نیویورک نشان داده شد که در بیماران مبتلا به عارضه ترس از فضای بسته که با عطر وانیل مواجه شده و تحت ام آر آی قرار گرفتند 63 درصد کمتر از سایر بیماران دچار این حالت شدند.
همچنین مشخص شد که کسانی که در این محیط رایحه و عطر سنبل را استشمام کردند در مقایسه با کسانی که فیزیوتراپی شدند یا استراحت کردند وضعیت بهتری داشتند و تغییری در فشار خون و تنفس و ضربان قلب دیده نشد.


رایحه درمانی و اختلالات جنسی مردان: نشان داده شده است که شیرین بیان، اسط‌و خودوس، درخت‌ كولا ،کدو تنبل و شیرینیهای همراه با شیرین بیان بر مشکلات جنسی مردان بسیار موثرند ؛ همچنین در این پژوهش مردان مسن تر پاسخ بهتری به عطر ثعلب میدادند و مطالعات نشان داد که رایحه درمانی یک درمان موثر در ناتوانی جنسی مردان استترکیبات شیمیایی عطرها بیشتر شامل الکل ها ، استرها و آلدئیدهاست

نام ترکیب

خواص ترکیب

گیاهان حاوی مواد

آلدئیدها:

ضد التهاب،آرامش بخش،ضد ویروس 

بوی لیمو ،گربه‌دشتی،
بادرنجبویه،
سنبل‌ هندی، اوکالیپتوس

الکل ها

باکتری کش، محرک، انرژی زا،ویروس، مدر،
پانکراس انسان 32 نوع الکل
برای سوخت و ساز بدن تولید میکند.

گل سرخ ، بلسان
بنفش ،نعنا ،
مورد ، صندل نعنای
هندی ، زنجبیل

فنول ها
ضد باکتری،نیرو بخش،
محرک سیستم ایمنی،مقوی،
گرم کننده، ضد سرفه.
اگر بمقدار زیاد استفاده شود
میتواند برای کبد سمی باشد.

آویشن ، قرنفل ،
دارچین
پونه کوهی ، زیره سبز

کتونها
استونها

ترمیم زخم، موکولیتیک:
که ترشحات مجاری تنفسی
را رقیق میکند.
رشد سلولها را تحریک میکند و
در لوازم آرایشی استفاده می شود.

کافور، رزماری،
زوفای‌ مصری‌
اشنان‌ دارو

ترپین ها
بسیار محرک،
باعث سوزش پوست می شوند،
خاصیت ضد ویروسی دارند.

لیموترش
و نارنج و ترنج
فلفل سیاه ، روغن کاج

استرها
ضدقارچ،
آرامش بخش، ضد اسپاسم،
ضد التهاب

بابونه رومی،
اسطو خودوس‌ عادی ،
ترنج

لاکتون ها
از گروه
از گروه استرها

ضد التهاب، موکولیتیک
ارنیقه‌
چشم‌ گاو
زنجبیل‌ شامی

اترها
تنظیم کننده سیستم عصبی،
ضد عفونی کننده. محرک،خلط آور،
ضد اسپاسم، مدر

دارچین، میخک، ریحان
، بادیان‌رومی،
انیسون‌ یا سافراس ،
ترخون، جعفری


مراقبه و مدیتیشن

  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: پنجشنبه 9 خرداد 1392
دسته: شناخت+و+مراقبه

برچسب ها: مراقبه و مدیتیشن,
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.
امیر گفته :
موندم همه دلشان به حال بچّه های خیابانی، گل فروش ها، فال فروش ها و ... می سوزد امّا هیچ کس کاری برای آن ها نمی کند. دلسوزی خشک و خالی، اشک های این بچّه ها را پاک نخواهد کرد. وبلاگ پرمایه ای دارید.
پاسخ نگار : حقیقتُ گفتی امیر جان حرف زدن آسونه و تنها کاریه که ماها راحت انجام می دیم مرسی
مربوط به مطلب:شعر کودک گل فروش
میثم استوار گفته :
سلام . اول چند تا غلط های املایی رو بگم بعدش ..... کارتن . کزت . ممنون اگه تصحیح کنی . فکر کردن خوبه و گفتن زیبا تر ولی حرفی رو که بزنی و عمل نکنی . شعار میشه و این حرف زدن ها جالب نیست . از خودت شروع کن ببین تو چیکار کردی ؟ خودم رو میگم ی گوشه نشستم و کاری ندارم به هیچی ولی تو که حرف میزنی . مسیول هستی که انجام بدی ..... . بچه ها همه در یک تاریخ و زمان هستند و هیچ تفاوتی ندارند این ما هستیم که همه را تقسیم می کنیم .
پاسخ آناهیتا مقیمیان : سلام از غلط املایی هات ممنون بله هر کسی حرفی می زنه باید بهش عمل کنه . از اینکه گفتی بچه ها در یک تاریخ و زمان هستند منظورتُ نفهمیدم.خودتونو می گین یا کودکان مثلا دهه 70 یا 80 اگر فکرمی کنی کودکان مثل هم هستند که سخت در اشتباهی. شرایط جامعه روی تربیت کودکان اثر زیادی دارد . که یکیش همین کتاب و کارتن ها و فقر و مشکلات اجتماعی و غیره. حتی روی مذهبی بودن یا نبودنشان و روی تفکرواعتقاداتشان و حتی می تواند روی هوش استعداد هم تاثیر گذار باشد. مثلا در دورانهایی از تاریخ را که بررسی کنی بر اساس تغیرات جغرافیایی قد هوش استعداد ها گرایش اقشار اندیشمند به سبک و سیاقی خاص و هر چه که فکر کنی تاثیر گذار بوده است. در مورد این نوشته هم منظور به اشخاص خاصی نبوده و نخواستم بدی یا خوبی قشری را شخصی رابگم.فقط قیاس دو دهه زمانی از لحاظ کارتن ها بوده است.
مربوط به مطلب:مفاهیم کارتن های قدیمی
امیر نقی نژاد گفته :
کلاغه به خونه ش برسه یا بین راه سقط بشه و رسیدنی تو کارش نباشه، مهم نیست. مهم قصّه ای ست که برامون نوشتن. قصّه ای با اوّل و آخر نامعلوم. قصّه ای گنگ و به هم ریخته. تو رو خدا کلاغ ملاغا رو بی خیال شین، مارو از این قصّه ی بی سروته زندگی خلاص کنین
پاسخ نگار : جالب نوشتی امیر جان.بسیار عالی. دقیقا همینه قصه بی سر و تهی که اگه همه کلاغا هم به خونشون برسن پایانی نداره
مربوط به مطلب:قصه من هم به سر رسید
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها

غزل معاصر   غزلیات حافظ   احمد شاملو   متن پر معنی جدید   طالع بینی   عاشقانه ترین شعرها   علی نیاکوئی لنگرودی   خودشناسی   متن های فوق العاده زیبای ادبی   کتاب هوای تازه   بهترین شعرهای عاشقانه   متن ترانه های خوانندگان   شعرهای معاصر   دلنوشته های زیبا   متن ترانه های فارسی   متن های عارفانه   اشعار فروغ فرخزاد   عشق   عارفان بزرگ   شعر زیبا   شعر   شعر عاشقانه زیبا   متن زیبا برای زندگی   شعرهای سپید   عاشقانه های زیبا   عارفانه ترین جملات   زندگی   متن خاص و ناب   اشعار سهراب سپهری   اشعار عاشقانه   روانشناسی   روانشناسی رنگ ها   پونه مقیمی   جملات زیبا   عارفانه های زیبا   داستان های کوتاه   متن ترانه های قدیمی   متن های پر محتوا   روانشناسی رابطه ها   اشعار شاهنامه   جملات فلسفی و عرفانی   فرامرز فرحمهر   شعر فوق العاده زیبا   تنهایی   هاوانا بیروت آبادان   متن های عاشقانه   متن ترانه های داریوش   اشعار جدید   googoosh   متن های خودکاوی