تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - روش های پاکسازی بدن از سموم به صورت طبیعی

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

روش های پاکسازی بدن از سموم

پاكسازی مجاری بدن در بین یوگی‌ ها مرسوم است و این پاكسازی‌ ها هم برای انجام تمرینات پرانایاما و هم برای حفظ سلامتی بدن مورد استفاده قرار می‌ گیرند.
این تمرینات جایگاه خاصی در تعالیم یوگا دارند ، در یوگا به این روش‌ ها كریا گفته میشود ، كلمه كریا به معنی مقدماتی یا آماده سازی است.
تكنیك‌ های كریا باعث ایجاد حس رهائی و تازگی در بدن و پاكسازی مجاری تنفسی و گوارشی از مخاطات و موكوس زائد میشوند.
ممكن است انجام این تمرینات در ابتدا نامناسب و غیر ضروری به نظر برسند ولی بعد از مدت كوتاهی تبدیل به یکی از ضروریات زندگی مانند حمام گرفتن میشوند ، البته باید توجه داشت که توانایی در انجام برخی از آنها نیاز به مدتها تمرین دارد.
پاکسازی ها ( کریاها ) معمولا در سه زمان انجام می شوند
صبح‌ ها بعد از بلند شدن از خواب ، قبل از مصرف غذا ، پیش از انجام تمرینات آرامش بخشی


روش های پاکسازی بدن از سموم

پاکسازی ها ( کریاها ) اصلی به ۶ گروه تقسیم می شوند
۱. كریاهای شستن بینی یا نتی‌ ها : كریاهای شستن بینی خود در دو گروه اصلی قرار می‌ گیرند: شستن بینی توسط محلول آب نمك و پاك كردن بینی توسط  یك پارچه كتانی
شستن بینی توسط محلول آب نمك : این روش در تعالیم یوگا Jala Neti نامیده میشود ؛ برای انجام این شستشو می‌توان از یك ظرف به شكل قوری، یا یك سرنگ بدون سوزن استفاده كرد.
در این شستشو مقداری محلول آب نمك از یكی از سوراخ‌های بینی به درون آن ریخته میشود و سر طوری كج نگه‌ داشته میشود كه آب نمك پس از ورود از یك سوراخ بینی از سوراخ دیگر خارج شود.
در صورتی كه آب نمك از سوراخ بینی طرف مقابل خارج نشود، نهایتا وارد حلق خواهد شد.
بعد از شستشوی سوراخ بینی یك طرف، همین عمل با سوراخ مقابل انجام می‌شود و در صورتی كه زاویه سر درست نگه‌ داشته شده باشد، آب نمك ازسوراخ بینی طرف مقابل خارج میشود.
پاك كردن بینی توسط  یك پارچه كتانی : این پاكسازی در اصطلاح یوگا Sutra Neti نامیده میشود ؛ برای انجام این پاكسازی یك رشته كتانی تمیز كه در آب نمك خیس شده و قسمت ابتدائی آن موم خورده است، وارد یكی از سوراخ‌ های بینی و از راه دهان خارج میشود.
طول رشته كتانی بایستی حدود 30 سانتی‌ متر باشد و بعد از خروج رشته كتانی از بینی در حالی كه هر دو سوی آن در دست عامل قرار دارد، به آرامی آن را جلو و عقب برده و مجرای بینی را پاك می كنند.
این پاكسازی معمولا هفته‌ای یكبار انجام میگیرد و انجام چنین پاكسازی نیاز به تمرین و مهارت زیادی دارد و برای افراد عادی بسیار مشكل است.

۲. كریاهای پاكسازی چشم : در تعالیم یوگا این امر توسط خیره شدن انجام می شود و در اصطلاح یوگا به این تمرین تراتاک گفته میشود ، در این روش، شخص برای مدتی بدون پلك زدن به یك شیء خیره می شود ، این شیء می‌تواند یك شمع، یا تصویر یك نقطه سیاهرنگ كه روی دیوار نصب شده، یا عكس یكی از چاكراها باشد.
البته لازم نیست كه این تمركز صرفا روی اشیاء داخل منزل صورت گیرد و طبیعت مملو از زیبایی‌ها برای انجام این تمركز است و یك گل یا صدف میتواند موضوع بسیار خوبی برای این نوع تمركز باشد ؛ یوگی‌ها از فضای بین دو ابرو یا نوك بینی هم برای این پاك سازی استفاده میكنند .
جسمی‌ كه قرار است روی آن تمركز انجام شود باید مقابل چشم‌ها و در فاصله‌ای حدود یك متر قرار داده شود ، به هر صورت شمع بیشترین موضوعی است كه برای انجام این تمرین از آن استفاده میشود ؛ لازم است شمع را در اتاقی تاریك و در جایی هم سطح چشم قرار دهید ، اگر موضوع خیره شدن، نوك بینی باشد، به این تمرین Nazagra Drsti می‌گویند.
این تكنیك باید بسیار تدریجی انجام شود چون مستقِما روی عصب بینائی كار میكند و تمركز دادن روی فاصله بین دو ابرو را در یوگا Bhrumadhya Drsti میگویند و این تكنیك هم باید بسیار تدریجی صورت گیرد.

۳. كریاهای پاكسازی دستگاه تنفس : كریای دستگاه تنفس کاپولاب هاتی نام دارد.

۴. كریاهای پاكسازی قسمت فوقانی دستگاه گوارش : این كریاها را داتی میگویند و ۲ گروه اصلی ان عبارتند از: Kunjur Kria . Vastra Dhauti

Kunjur Kria : برای انجام این تمرین بایستی معده خالی باشد مگر اینكه غذای نامناسب یا مسموم خورده شده باشد و فرد بخواهد آن را از معده خود خارج كند.
برای انجام این كریا، چند لیوان آب نمك بلعیده میشود و بعد با تحریك انتهای حلق و رفلكس استفراغ، تمام آب نمك بلعیده شده از معده خارج میشود ، بعد از این عمل برای مدت چند ساعت فقط از مایعات استفاده میشود و تا یكی دو وعده بعد غذای سبك مصرف میشود و این كریا نیز معمولا هفته‌ ای یكبار انجام می گیرد.

Vastra Dhauti : برای انجام این پاكسازی هفتگی مقداری از پارچه كتانی تمیز كه در محلول آب نمك خیسانده شده است، بلعیده میشود ، برای سهولت در بلع پارچه میتوان آن را همراه آب نمك بلعید و بعد از بلع پارچه ، آن را به طور ناگهانی خارج میكنند.
انجام این كریا باعث پاكسازی مری و معده میشود و برای مبتدی‌ ها لازم است تا بلع پارچه بتدریج و با مقادیر كم انجام شود ، بعد از انجام این تمرین برای چند ساعت از شیر و مایعات استفاده میشود ، انجام این تمرین هم برای افراد عادی بسیار مشکل است.

۵. كریاهای تنظیم عملكرد روده‌ ها : این كریاها را نالی میگویند ، این تمرینات محتویات معده و روده‌ ها را جابجا می‌كند و تمرین بسیار خوبی برای جلوگیری از یبوست است.
پاها قدری از هم باز میشوند و زانوها كمی خمیده قرار میگیرند دست‌ ها روی ران‌ ها قرار دارند و نفس خالی شده و قفل دیافراگم زده میشود سپس با تمركز روی دست هر طرف، روده‌ ها به سوی دست همان طرف رانده میشوند ، تمرینات مربوط به تنفس‌ های شكمی كمك بسیار زیادی به انجام این كریا میكند.

۶. کریای پاكسازی قسمت تحتانی دستگاه گوارش : این كریا در اصطلاح باستی خوانده میشود و برای انجام این كریا، یك لوله به طول ده سانتی‌متر وارد مقعد میشود سپس شخص داخل یك تشت آب یا وان مینشیند و با انجام قفل دیافراگم و حركات نالی، آب از راه مقعد وارد روده‌های بزرگ شده و در آنها جابجا میشود اما این نوع كریا برخلاف شیاف و تنقیه آب را با فشار وارد روده‌ ها نمیكند.
نکته : انجام این روش ها به افراد مبتدی توصیه نمیشود و تنها برای آگاهی در این قسمت گفته شده است.

مراقبه و مدیتیشن

  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: پنجشنبه 9 خرداد 1392
دسته: شناخت+و+مراقبه

برچسب ها: مراقبه و مدیتیشن,
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.
امیر گفته :
موندم همه دلشان به حال بچّه های خیابانی، گل فروش ها، فال فروش ها و ... می سوزد امّا هیچ کس کاری برای آن ها نمی کند. دلسوزی خشک و خالی، اشک های این بچّه ها را پاک نخواهد کرد. وبلاگ پرمایه ای دارید.
پاسخ نگار : حقیقتُ گفتی امیر جان حرف زدن آسونه و تنها کاریه که ماها راحت انجام می دیم مرسی
مربوط به مطلب:شعر کودک گل فروش
میثم استوار گفته :
سلام . اول چند تا غلط های املایی رو بگم بعدش ..... کارتن . کزت . ممنون اگه تصحیح کنی . فکر کردن خوبه و گفتن زیبا تر ولی حرفی رو که بزنی و عمل نکنی . شعار میشه و این حرف زدن ها جالب نیست . از خودت شروع کن ببین تو چیکار کردی ؟ خودم رو میگم ی گوشه نشستم و کاری ندارم به هیچی ولی تو که حرف میزنی . مسیول هستی که انجام بدی ..... . بچه ها همه در یک تاریخ و زمان هستند و هیچ تفاوتی ندارند این ما هستیم که همه را تقسیم می کنیم .
پاسخ آناهیتا مقیمیان : سلام از غلط املایی هات ممنون بله هر کسی حرفی می زنه باید بهش عمل کنه . از اینکه گفتی بچه ها در یک تاریخ و زمان هستند منظورتُ نفهمیدم.خودتونو می گین یا کودکان مثلا دهه 70 یا 80 اگر فکرمی کنی کودکان مثل هم هستند که سخت در اشتباهی. شرایط جامعه روی تربیت کودکان اثر زیادی دارد . که یکیش همین کتاب و کارتن ها و فقر و مشکلات اجتماعی و غیره. حتی روی مذهبی بودن یا نبودنشان و روی تفکرواعتقاداتشان و حتی می تواند روی هوش استعداد هم تاثیر گذار باشد. مثلا در دورانهایی از تاریخ را که بررسی کنی بر اساس تغیرات جغرافیایی قد هوش استعداد ها گرایش اقشار اندیشمند به سبک و سیاقی خاص و هر چه که فکر کنی تاثیر گذار بوده است. در مورد این نوشته هم منظور به اشخاص خاصی نبوده و نخواستم بدی یا خوبی قشری را شخصی رابگم.فقط قیاس دو دهه زمانی از لحاظ کارتن ها بوده است.
مربوط به مطلب:مفاهیم کارتن های قدیمی
امیر نقی نژاد گفته :
کلاغه به خونه ش برسه یا بین راه سقط بشه و رسیدنی تو کارش نباشه، مهم نیست. مهم قصّه ای ست که برامون نوشتن. قصّه ای با اوّل و آخر نامعلوم. قصّه ای گنگ و به هم ریخته. تو رو خدا کلاغ ملاغا رو بی خیال شین، مارو از این قصّه ی بی سروته زندگی خلاص کنین
پاسخ نگار : جالب نوشتی امیر جان.بسیار عالی. دقیقا همینه قصه بی سر و تهی که اگه همه کلاغا هم به خونشون برسن پایانی نداره
مربوط به مطلب:قصه من هم به سر رسید
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها

دلنوشته های زیبا   متن ترانه های خوانندگان   بهترین شعرهای عاشقانه   فرامرز فرحمهر   شعر عاشقانه زیبا   شعر   اشعار سهراب سپهری   متن های خودکاوی   متن خاص و ناب   داستان های کوتاه   روانشناسی رابطه ها   تنهایی   متن های فوق العاده زیبای ادبی   اشعار عاشقانه   شعرهای معاصر   احمد شاملو   پونه مقیمی   متن زیبا برای زندگی   اشعار جدید   عارفان بزرگ   علی نیاکوئی لنگرودی   عارفانه ترین جملات   متن های پر محتوا   عاشقانه ترین شعرها   اشعار شاهنامه   شعر فوق العاده زیبا   طالع بینی   عارفانه های زیبا   متن های عارفانه   شعرهای سپید   googoosh   متن ترانه های داریوش   شعر زیبا   عاشقانه های زیبا   غزل معاصر   متن پر معنی جدید   خودشناسی   متن ترانه های فارسی   زندگی   متن های عاشقانه   هاوانا بیروت آبادان   روانشناسی   کتاب هوای تازه   جملات فلسفی و عرفانی   عشق   غزلیات حافظ   جملات زیبا   متن ترانه های قدیمی   اشعار فروغ فرخزاد   روانشناسی رنگ ها