تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - رایحه درمانی یا عطر درمانی چیست؟ کاربرها و اثرات

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

رایحه درمانی

بوها می توانند بر روند ساخته شدن هورمون‌ها ؛ گرایش‌های انگیزه شخصی،حرارت بدن،سطح هورمون بدن و ساخت انسولین تاثیرگذار باشد.
استفاده از رایحه‌های گلها و گیاهان معطر ، عصاره‌ها و روغن ‌ها و سایر مواد طبیعی خوشبو درحفظ سلامت و تقویت و تامین قوای جسمی و روحی و تسلط و تاثیرگذاری در انسان‌ ها و نیروهای طبیعت از گذشته های دور متداول و رایج بوده است.

کاربرد رایحه درمانی در ملت های مختلف
مصر باستان از عصاره گیاهان معطر مانند گل رز،برگ درخت سدر،سرو كوهی،صمغ چوب صندل و صمغ درخت مرو ؛ كندر و مواد دیگری مانند،مشك و عنبر و عود فراوری شده از درخت صندل و ... برای مصارف آرایشی، حفظ بهداشت و سلامت عاطفی و روحی بهره میگرفته‌اند.
این مواد همچنین در آیین‌ ها و مراسم مذهبی و مومیایی كردن اجساد كاربرد داشته است.

كشور باستانی چین كه در استفاده و كاربرد گیاهان دارویی و مواد طبیعی معدنی قدمت چند هزار ساله دارد .
چینی ها از مواد خوشبو اعم از گیاهی، معدنی، جانوری، مشك و عنبر در درمان‌های طبیعی مانند گیاه درمانی، انرژی درمانی و در آیین‌ها و مراسم مذهبی و سنتی از رایحه‌ها استفاده‌های فراوانی میكرده‌اند كه هم‌اكنون نیز رایحه درمانی یكی از درمان‌های طبیعی مهم در طب كل نگر چین است.

هند باستان، گیاهان معطر و مواد خوشبو در زندگی روزمره و در آیین‌ها و مراسم مذهبی برای ارتقای مدارج روحانی و معنوی كاربرد داشته است و از عطر گلهای رز و یاسمن و بخور صندل در معابد و مكانهای مقدس استفاده میشده است.
هم‌اكنون نیز رایحه‌ها در زندگی مردم هند از اهمیت و نقش موثری برخوردارند.

یونان و روم قدیم استفاده از رایحه‌های طبیعی كاربرد فراوانی داشته است.
علاوه بر مصارف آرایشی و بهداشتی از روغنهای گیاهی برای معطر ساختن بدن و تسكین درد و نیز ماساژ درمانی و حمام درمانی از بخورهای آرامش ‌بخش جهت تقویت و حفظ انرژی و دستیابی به سلامت جسمانی و عاطفی بهره می‌گرفتند.

ایران باستان نیز علاوه بر موارد گفته شده، از انواع مواد معطر در مراسم آیینی و مذهبی و همچنین در عبادتگاه‌ها استفاده می‌كردند.
عطر و گلاب و سایر مواد خوشبو هم ‌اكنون در مصارف خانگی، تهیه لوازم آرایش و در مكانهای مقدس مانند مزارها، مساجد و معابد كاربرد فراوان دارد .
بعضی از این مواد مقدس شمرده میشوند، به گونه‌ای كه هرگاه رایحه گل محمدی و یا اسفند به مشام میرسد، آن را به فال نیك میگیرند و با ذكر و دعا و صلوات از آن استقبال میكنند.

رایحه ‌ها و پیدایش فرهنگ‌ها و آیین‌ها
برخی از انسان‌شناسان معتقدند كه ظهور فرهنگ‌های باستانی را میتوان با تولد و پیدایی انواع آیین‌ها مرتبط دانست و جالب آنكه استفاده از انواع رایحه‌های خوشبو همزمان با پیدایش آیینها متداول شده است.
در مراسم و مناسك آیینی و یا برگزاری جشن‌ها و آیین‌های شكرگزاری که برای شفای بیماران برگزار ‌میشده سوزاندن مواد معطر نیز بخشی از این آیین‌ها بوده است كه بر اساس این باور شكل گرفته است كه رایحه‌های معطر پخش شده در فضا باعث تلطیف هوا و جذب و ایجاد انرژیهای مثبت و دفع انرژیهای منفی و عوامل بیماریزا میگردد.
شایان توجه است كه بسیاری از این مواد خوشبوی طبیعی مانند اسفند، كندر و اكالیپتوس و... علاوه بر پخش رایحه‌های خوشبو، ضد عفونی كننده محیط نیز میباشند.
علاوه بر این، رایحه‌ها حالتی از آرامش و خلسه روحانی و معنوی در افراد به وجود می‌آورند و بعلت همین اثرات آرامش‌بخش کم کم زمینه‌ استفاده از مواد معطر طبیعی در اجتماعات و خانواده‌ها همگانی شده بگونه‌ای كه در مساجد و بیمارستان‌ها از آن استفاده مینمایند و هم برای ضد عفونی كردن محیط و هم برای خوشبو ساختن آن و شاید بر همین اساس باشد كه برای بیماران گل میبردند و یا در اتاق كار گل میگذارند.
رایحه‌ها در سراسر زندگی انسان از تولد تا مرگ با او همراه هستند و این از اهمیت ویژه گل‌ها و گیاهان شفابخش و معطر در زندگی انسان ها می باشد.

اثر رایحه‌ها بر سیستم‌های بدن
عطر گل‌ها و سایر مواد معطر طبیعی، گیرنده‌های عصبی بویایی را تحریك میكنند و پیام‌های دریافت شده توسط این گیرنده‌ها احساس بوی خوش به مغز می رسد.
در این منطقه پیام‌های بویایی درك شده و در حافظه مربوط به هر بو ذخیره میشود و بر رفتار جسمانی و عاطفی ما اثر میگذارد.

تاثیر بو بر سیستم‌های هورمونی و دفاعی بدن
بوها میتوانند با تحریك مغز باعث حالات روانی خاصی شوند.
استفاده از مواد معطر مانند صابون،شامپو،لوازم آرایشی،عطر و ادوكلن،خوشبو كننده ها و...  در انسان احساس سلامت، سرخوشی و حالت خشنودی و خرسندی به وجود می‌آورد.
این مواد میتوانند استرس و درد را كاهش داده و باعث تعادل عاطفی شوند.
تنفس مواد خوشبو علاوه بر تحریك بویایی بدرون ریه‌ها رفته و به مولكولهای اكسیژن میچسبد و به درون خون راه یافته و باعث خود بهبودی و خود درمانی اعضا و بافت‌های بدن میشود.
علاوه بر اینها رایحه‌های معطر از طریق ماساژهای موضعی پوستی درون مایع بین سلولی زیر پوست نفوذ و از این طریق وارد جریان خون شده و به اعضای مختلف بدن و سیستم‌های لنفاوی میرسد و بر سیستم دفاعی تاثیر مثبت میگذاند.

اثرات شگفت‌انگیز رایحه درمانی در درمان بیماری های روانی
امروزه روان شناسان در درمان بیماری‌های روانی استفاده از روغن‌های معطر گیاهی و عصاره گیاهان را به شكلهای مختلف بویژه حمام درمانی جهت آرامش  توصیه میكنند.
حتی در درمانگاهها و بیمارستانها مواد خوشبو كننده را بصورت اسپری در هوا پخش میكنند تا باعث آرامش و آسایش روانی بیماران گردد.
رایحه درمانی بطور طبیعی‌، انرژی‌های درمانی و شفا دهنده بدن را به فعالیت واداشته و باعث سلامت جسمی و فكری می‌شود و از این طریق به كارایی بیشتر و بهتر ذهن و سیستم دفاعی كمك كرده و موجب بهبود كیفیت زندگی میگردد .

نکته ها
»عطر و بوی خوش یکی از ۳ چیزی بود که پیامبر در دنیا ان را دوست میداشت .
»عطر را برای ماندگاری طولانی تر به قسمت هایی بزنید که نبض دار و گرم باشد مانند شقیقه ها ، زیر گوش ها ، مچ دست ها

مراقبه و مدیتیشن

  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: پنجشنبه 9 خرداد 1392
دسته: شناخت+و+مراقبه

برچسب ها: مراقبه و مدیتیشن,
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.
امیر گفته :
موندم همه دلشان به حال بچّه های خیابانی، گل فروش ها، فال فروش ها و ... می سوزد امّا هیچ کس کاری برای آن ها نمی کند. دلسوزی خشک و خالی، اشک های این بچّه ها را پاک نخواهد کرد. وبلاگ پرمایه ای دارید.
پاسخ نگار : حقیقتُ گفتی امیر جان حرف زدن آسونه و تنها کاریه که ماها راحت انجام می دیم مرسی
مربوط به مطلب:شعر کودک گل فروش
میثم استوار گفته :
سلام . اول چند تا غلط های املایی رو بگم بعدش ..... کارتن . کزت . ممنون اگه تصحیح کنی . فکر کردن خوبه و گفتن زیبا تر ولی حرفی رو که بزنی و عمل نکنی . شعار میشه و این حرف زدن ها جالب نیست . از خودت شروع کن ببین تو چیکار کردی ؟ خودم رو میگم ی گوشه نشستم و کاری ندارم به هیچی ولی تو که حرف میزنی . مسیول هستی که انجام بدی ..... . بچه ها همه در یک تاریخ و زمان هستند و هیچ تفاوتی ندارند این ما هستیم که همه را تقسیم می کنیم .
پاسخ آناهیتا مقیمیان : سلام از غلط املایی هات ممنون بله هر کسی حرفی می زنه باید بهش عمل کنه . از اینکه گفتی بچه ها در یک تاریخ و زمان هستند منظورتُ نفهمیدم.خودتونو می گین یا کودکان مثلا دهه 70 یا 80 اگر فکرمی کنی کودکان مثل هم هستند که سخت در اشتباهی. شرایط جامعه روی تربیت کودکان اثر زیادی دارد . که یکیش همین کتاب و کارتن ها و فقر و مشکلات اجتماعی و غیره. حتی روی مذهبی بودن یا نبودنشان و روی تفکرواعتقاداتشان و حتی می تواند روی هوش استعداد هم تاثیر گذار باشد. مثلا در دورانهایی از تاریخ را که بررسی کنی بر اساس تغیرات جغرافیایی قد هوش استعداد ها گرایش اقشار اندیشمند به سبک و سیاقی خاص و هر چه که فکر کنی تاثیر گذار بوده است. در مورد این نوشته هم منظور به اشخاص خاصی نبوده و نخواستم بدی یا خوبی قشری را شخصی رابگم.فقط قیاس دو دهه زمانی از لحاظ کارتن ها بوده است.
مربوط به مطلب:مفاهیم کارتن های قدیمی
امیر نقی نژاد گفته :
کلاغه به خونه ش برسه یا بین راه سقط بشه و رسیدنی تو کارش نباشه، مهم نیست. مهم قصّه ای ست که برامون نوشتن. قصّه ای با اوّل و آخر نامعلوم. قصّه ای گنگ و به هم ریخته. تو رو خدا کلاغ ملاغا رو بی خیال شین، مارو از این قصّه ی بی سروته زندگی خلاص کنین
پاسخ نگار : جالب نوشتی امیر جان.بسیار عالی. دقیقا همینه قصه بی سر و تهی که اگه همه کلاغا هم به خونشون برسن پایانی نداره
مربوط به مطلب:قصه من هم به سر رسید
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها

اشعار فروغ فرخزاد   عاشقانه ترین شعرها   داستان های کوتاه   شعر عاشقانه زیبا   روانشناسی   متن زیبا برای زندگی   متن پر معنی جدید   شعرهای سپید   اشعار شاهنامه   متن های فوق العاده زیبای ادبی   اشعار سهراب سپهری   متن های خودکاوی   شعر   دلنوشته های زیبا   عشق   کتاب هوای تازه   شعر فوق العاده زیبا   متن ترانه های قدیمی   طالع بینی   عارفان بزرگ   متن ترانه های فارسی   شعرهای معاصر   عارفانه های زیبا   متن خاص و ناب   اشعار عاشقانه   شعر زیبا   متن ترانه های داریوش   googoosh   هاوانا بیروت آبادان   پونه مقیمی   جملات فلسفی و عرفانی   جملات زیبا   عاشقانه های زیبا   غزل معاصر   روانشناسی رنگ ها   متن های عارفانه   فرامرز فرحمهر   خودشناسی   متن های پر محتوا   متن ترانه های خوانندگان   عارفانه ترین جملات   متن های عاشقانه   اشعار جدید   روانشناسی رابطه ها   بهترین شعرهای عاشقانه   احمد شاملو   علی نیاکوئی لنگرودی   تنهایی   زندگی   غزلیات حافظ