تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - رنگ درمانی چیست؟ انواع روش های آن با پیشینه ای کهن

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

رنگ درمانی
رنگ درمانی
استفاده از رنگ معمولاً به شكل نور رنگی برای تولید آثار شفابخش را رنگ درمانی می نامند، رنگ درمانی یك روش جدید نیست و پیشینه كهن دارد.
این روش درمانی را هزاران سال پیش در معبد نور و رنگ شفابخش در منطقه هلیوپولیس مصر باستان و در یونان پیش از میلاد مسیح و در فرهنگ‌های باستانی چین و هند استفاده می‌كرده‌اند.
نفوذ رنگ‌‌ها و اثرگذاری آن ها را در بدن انسان به طرق گوناگون ثابت كرده‌اند.
پژوهش‌های متعدد درباره علل ترجیح رنگی بر رنگی دیگر ، آثار رنگ‌ها بر ذهن آدمی ، بر رفتار آدمی، بر حس تعادل فكری و جسمی، در تولید شادمانی یا افسردگی ، در تولید آرامش یا بیقراری و چندی موارد دیگر سال‌ها در جریان بوده‌اند و آثار رنگ‌ها را در زندگی انسان نشان داده‌اند.
رنگ‌های خاص بی‌تردید آثار اقتصادی ، آثار اجتماعی ، آثار جنسی ، آثار روانی ، آثار تعلیمی و تربیتی و ... دارند.
به عنوان مثال رنگ زرد را در آیین بودائیسم ، رنگ كاه گلی را در آیین تصوف ، رنگ سرخ را در آیین كمونیسم ، رنگ سیاه را در مراسم سوگواری همه ملل بر رنگ‌های دیگر ترجیح میدهند.
محبوب‌ترین رنگ‌ها بین عامه مردم غرب رنگ آبی است و پس از آن رنگ سرخ است و نفرت انگیزترین رنگ، بنا به تحقیق روانشناسی رنگ زرد است.
مسئله‌ای جدا از رنگ‌ها ولی مربوط به آن‌ها این است كه تنها رنگ‌ها نیستند كه بر ما نفوذ دارند و آثار گوناگونی بر ما میگذارند، بلکه شكل شیء نیز بی‌تردید آثاری بر انسان دارد.
واكنش ما به رنگ، به احتمال زیاد واكنشی عاطفی است، در حالی كه واكنش ما به شكل، واكنشی فكری است.
در سال 1930 یک هندی به نام قاضی علی در روزنامه ها اگهی کرد که هر نوع بیماری از سرطان گرفته تا کمر درد را با تابیدن نور به بیمار معالجه خواهد کرد .
انجمن امریکایی طب با کمک قانون از کار او جلوگیری کرد اما اعتقاد به تاثیر رنگها در امریکا از میان نرفت و طبق شواهدی که از مصر به دست امد بیماران را با نورهای رنگی معالجه میکردند .
طبیبان هندی رنگ را به اندازه هوا برای فرد ضروری میدانسته و رنگ درمانگرها مدعی هستند که رنگ ها قادر به مداوای بیماریها هستند .
حتی رنگ غذا ها ، رنگ پوشاک و اشیا خانه تاثیر مهمی در سلامتی دارد .
رنگ ها جایگاه ویژه ای در زندگی انسان دارند و هرروز ما را احاطه میكنند و چنان با محیط اطراف ما عجین شده اند كه تنها زمانی پی به وجودشان میبریم كه یكباره خود را نشان دهند برای مثال موقع خرید پیراهن ، موقع انتخاب كاغذ دیواری ، پشت چراغهای راهنمایی ، موقع تماشای گلهای چمنزار در تابستان ، برگ درختان در پاییز .
طبیعی است كه هر فرد رنگی دلخواه دارد و همین طور رنگهایی كه زیاد نمیپسندد و این موضوع نشان می دهد كه هر رنگ احساس خاصی را در فرد به وجود می آورد ؛ رنگ نیرویی را در اختیار فرد میگذارد كه طبیعی و شفابخش است .
در ابتدا شاید این امر غیر عادی به نظر رسد ولی واقعیت دارد ، رنگ میتواند روح و روان انسان را شفا دهد و نشاط آور باشد البته در صورتی كه یاد بگیریم دید آگاهانه نسبت به رنگ داشته باشیم و تا ثیر آنها را درك كنیم .
گوناگونی رنگها به اندازه روزهایی است كه از عمر زمین میگذرد ؛ رنگ بیانگر و بازتاب احساسات فرد است و به همان اندازه هم سمبل معتبر و ارتباط محسوسی با زندگی اش دارد .
نیوتن اولین كسی بود كه درباره ی ویژگی ماهیت نور تحقیقاتی كرد و آزمایشهای گوناگونی را انجام داد تا توانست نور سفید را با عبور از یك منشور به رنگهای دیگر تجزیه كند .
موفقیت دیگر نیوتن این بود كه ثابت كرد هركدام از رنگها طول موج مخصوصی دارند و نور خود را در سطح انرژی متفاوتی ساطع میكنند که برای درك بهتر این موضوع می توان امواج دریا را پیش خود تصور كنید .
موج های بلند تر نیروی فوق العاده زیادی دارند یعنی امواج بلندتر انرژی جنبشی بیشتری نسبت به موجهای كوچكتر دارند و طبق این الگو سطح انرژی هر رنگ با رنگ دیگر فرق می كند.
این كشف نیوتن سرآغاز پژوهشهایی درباره ماهیت رنگها ، چگونگی انتشار انرژی جنبشی و علت درخشندگی خیره كننده آنها بود .
نقاشی كردن در كودك اولین تلاش ناخود آگاه برای استفاده از نیروی درمانی رنگ ها است .
رنگ ها بیانگر ناراحتیهای روحی و ذهنی هستند ، حالت هایی كه جرات بیان آن را به دیگران ندارید ، رنگها به فرد تعادل روحی میدهند و این چیزی جز سلامت روانی نیست.


تمركز بر رنگ ها و درمان
با چشم بسته مقابل یك منبع نور قوی مثل یك نقطه نورانی قرار بگیرید .
در هوای آزاد تا جایی كه برای چشمها ضرر ندارد در كمال آرامش مقابل منبع نوری قراربگیرید ، نور براحتی از بین پلكها وارد چشم میشود .
بعد از مدتی جلوی چشم نور قرمز خیره كننده ای میبینید ، سعی كنید با اراده رنگ قرمز جلوی چشم را به رنگهای زرد ، سبز یا آبی تغییر دهید یا برعكس ، قرمز را به بنفش ، آبی ، سبز و زرد تغییر دهید .
وقتی بر روی رنگهای گرم چون قرمز ، نارنجی و زرد تمركز كرده باشید ، پلكها براحتی از هم باز میشوند اما با رنگهای سردی چون فیروزه ای ، آبی و بنفش احساس میكنید پلكها سنگین شده اند .
این تمرین را با رنگهای دلخواه خود انجام دهید ؛ رنگهایی كه بر آنها تمركز می كنید باید خالص و شفاف باشند تا تاثیر شان بیشتر شود و از رنگهایی كه سیاه و سفید در آنها باشد استفاده نكنید.
در موقع انجام دادن تمرین راحت و منظم نفس بكشید و خیلی طبیعی باشید اگر تمرین تمركز روی دایره رنگ را تنها دوبار در هفته و هر بار بمدت ده تا پانزده دقیقه انجام دهید ، خیلی زود بر افكارتان مسلط خواهید شد ، به علاوه این تمرین كمكی است تا شما به سلامت روحی ، روانی و جسمی پایدار برسید .
تمركز بر رنگ ها ، به ویژه در هنگام ابتلا به بیماری ، یا وقتی كه قصد دارید عضوی از بدن را تقویت كنید ، توصیه میشود ؛ بعنوان مثال برای درمان افسردگی و احساس تنهایی ، تمركز بر رنگهای گرم ، نشاط آور خواهد بود .
نارنجی بعنوان نقطه عطف گرمای طیف نور ، احساس گرمای شدیدی را در انسان پدید می آورد وقتی تصمیم میگیرید رنگ درمانی را انتخاب كنید ، باید به این نكته توجه داشته باشید كه تطابق رنگ انتخابی با رنگ لباستان بر روند درمان تاثیر میگذارد.
رنگ لباس بخصوص لباسهای زیر تاثیر بسیار زیادی بر درمان دارد ، چون بدن در مقابل امواج رنگها مقاومت میكند و مدتی طولانی طول میكشد تا با آنها ارتباط برقرار كنید ، پس پوشیدن لباس همرنگ با رنگ مورد آزمایش در تسریع ایجاد ارتباط مؤثر است .
رنگ هایی كه برای لباس رو انتخاب میكنید ، به طور مستقیم و غیر مستقیم بر رفتار شما تاثیر می گذارد.
از یك طرف بر رفتار شما و از طرف دیگر بر رفتار افرادیكه با آنها برخورد میكنید زیرا آنها مطابق با رنگی كه لباستان دارد ، واكنش نشان میدهند .
مثلاً همه میدانیم رنگ سیاه ناخواسته انسان را از محیط اطراف جدا میكند ، چون درخشش رنگ سیاه حاكی از انزوای مطلق است و سیاه نمایانگر مرز مطلقی است كه در فراسوی آن زندگی متوقف می شود.
به كسانی كه در برقرار كردن ارتباط با دیگران مشكل دارند ، توصیه میشود تون های رنگ زرد را در لباسهایشان انتخاب كنند .
رنگ هایی كه در محیط زندگی و كار ما هستند نه فقط از راه دیدن بلكه به واسطه امواجی كه از خود ساطع میكنند برما اثر میگذارند .
این كه صبح ها و شب ها اولین و آخرین نگاهمان به چه رنگی می افتد ، بسیار مهم است مثلاً اگر موقع خواب به رنگ آبی نگاه كنیم امواج رنگ آبی اثر آرام بخشی برما می گذارد.


مراقبه و مدیتیشن
  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: پنجشنبه 9 خرداد 1392
دسته: شناخت+و+مراقبه

برچسب ها: مراقبه و مدیتیشن,
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.
امیر گفته :
موندم همه دلشان به حال بچّه های خیابانی، گل فروش ها، فال فروش ها و ... می سوزد امّا هیچ کس کاری برای آن ها نمی کند. دلسوزی خشک و خالی، اشک های این بچّه ها را پاک نخواهد کرد. وبلاگ پرمایه ای دارید.
پاسخ نگار : حقیقتُ گفتی امیر جان حرف زدن آسونه و تنها کاریه که ماها راحت انجام می دیم مرسی
مربوط به مطلب:شعر کودک گل فروش
میثم استوار گفته :
سلام . اول چند تا غلط های املایی رو بگم بعدش ..... کارتن . کزت . ممنون اگه تصحیح کنی . فکر کردن خوبه و گفتن زیبا تر ولی حرفی رو که بزنی و عمل نکنی . شعار میشه و این حرف زدن ها جالب نیست . از خودت شروع کن ببین تو چیکار کردی ؟ خودم رو میگم ی گوشه نشستم و کاری ندارم به هیچی ولی تو که حرف میزنی . مسیول هستی که انجام بدی ..... . بچه ها همه در یک تاریخ و زمان هستند و هیچ تفاوتی ندارند این ما هستیم که همه را تقسیم می کنیم .
پاسخ آناهیتا مقیمیان : سلام از غلط املایی هات ممنون بله هر کسی حرفی می زنه باید بهش عمل کنه . از اینکه گفتی بچه ها در یک تاریخ و زمان هستند منظورتُ نفهمیدم.خودتونو می گین یا کودکان مثلا دهه 70 یا 80 اگر فکرمی کنی کودکان مثل هم هستند که سخت در اشتباهی. شرایط جامعه روی تربیت کودکان اثر زیادی دارد . که یکیش همین کتاب و کارتن ها و فقر و مشکلات اجتماعی و غیره. حتی روی مذهبی بودن یا نبودنشان و روی تفکرواعتقاداتشان و حتی می تواند روی هوش استعداد هم تاثیر گذار باشد. مثلا در دورانهایی از تاریخ را که بررسی کنی بر اساس تغیرات جغرافیایی قد هوش استعداد ها گرایش اقشار اندیشمند به سبک و سیاقی خاص و هر چه که فکر کنی تاثیر گذار بوده است. در مورد این نوشته هم منظور به اشخاص خاصی نبوده و نخواستم بدی یا خوبی قشری را شخصی رابگم.فقط قیاس دو دهه زمانی از لحاظ کارتن ها بوده است.
مربوط به مطلب:مفاهیم کارتن های قدیمی
امیر نقی نژاد گفته :
کلاغه به خونه ش برسه یا بین راه سقط بشه و رسیدنی تو کارش نباشه، مهم نیست. مهم قصّه ای ست که برامون نوشتن. قصّه ای با اوّل و آخر نامعلوم. قصّه ای گنگ و به هم ریخته. تو رو خدا کلاغ ملاغا رو بی خیال شین، مارو از این قصّه ی بی سروته زندگی خلاص کنین
پاسخ نگار : جالب نوشتی امیر جان.بسیار عالی. دقیقا همینه قصه بی سر و تهی که اگه همه کلاغا هم به خونشون برسن پایانی نداره
مربوط به مطلب:قصه من هم به سر رسید
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها

اشعار فروغ فرخزاد   کتاب هوای تازه   طالع بینی   تنهایی   بهترین شعرهای عاشقانه   متن ترانه های قدیمی   دلنوشته های زیبا   متن خاص و ناب   جملات فلسفی و عرفانی   اشعار شاهنامه   شعر فوق العاده زیبا   شعر   اشعار عاشقانه   پونه مقیمی   علی نیاکوئی لنگرودی   زندگی   متن ترانه های فارسی   فرامرز فرحمهر   داستان های کوتاه   متن های فوق العاده زیبای ادبی   اشعار جدید   روانشناسی رابطه ها   عارفانه های زیبا   عارفانه ترین جملات   googoosh   جملات زیبا   غزلیات حافظ   متن های پر محتوا   متن های خودکاوی   روانشناسی رنگ ها   متن ترانه های داریوش   شعر زیبا   شعرهای سپید   شعرهای معاصر   شعر عاشقانه زیبا   عارفان بزرگ   متن های عاشقانه   عاشقانه های زیبا   خودشناسی   احمد شاملو   غزل معاصر   هاوانا بیروت آبادان   عشق   متن های عارفانه   متن پر معنی جدید   متن زیبا برای زندگی   متن ترانه های خوانندگان   اشعار سهراب سپهری   عاشقانه ترین شعرها   روانشناسی