محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

رنگ درمانی
رنگ درمانی
استفاده از رنگ معمولاً به شكل نور رنگی برای تولید آثار شفابخش را رنگ درمانی می نامند، رنگ درمانی یك روش جدید نیست و پیشینه كهن دارد.
این روش درمانی را هزاران سال پیش در معبد نور و رنگ شفابخش در منطقه هلیوپولیس مصر باستان و در یونان پیش از میلاد مسیح و در فرهنگ‌های باستانی چین و هند استفاده می‌كرده‌اند.
نفوذ رنگ‌‌ها و اثرگذاری آن ها را در بدن انسان به طرق گوناگون ثابت كرده‌اند.
پژوهش‌های متعدد درباره علل ترجیح رنگی بر رنگی دیگر ، آثار رنگ‌ها بر ذهن آدمی ، بر رفتار آدمی، بر حس تعادل فكری و جسمی، در تولید شادمانی یا افسردگی ، در تولید آرامش یا بیقراری و چندی موارد دیگر سال‌ها در جریان بوده‌اند و آثار رنگ‌ها را در زندگی انسان نشان داده‌اند.
رنگ‌های خاص بی‌تردید آثار اقتصادی ، آثار اجتماعی ، آثار جنسی ، آثار روانی ، آثار تعلیمی و تربیتی و ... دارند.
به عنوان مثال رنگ زرد را در آیین بودائیسم ، رنگ كاه گلی را در آیین تصوف ، رنگ سرخ را در آیین كمونیسم ، رنگ سیاه را در مراسم سوگواری همه ملل بر رنگ‌های دیگر ترجیح میدهند.
محبوب‌ترین رنگ‌ها بین عامه مردم غرب رنگ آبی است و پس از آن رنگ سرخ است و نفرت انگیزترین رنگ، بنا به تحقیق روانشناسی رنگ زرد است.
مسئله‌ای جدا از رنگ‌ها ولی مربوط به آن‌ها این است كه تنها رنگ‌ها نیستند كه بر ما نفوذ دارند و آثار گوناگونی بر ما میگذارند، بلکه شكل شیء نیز بی‌تردید آثاری بر انسان دارد.
واكنش ما به رنگ، به احتمال زیاد واكنشی عاطفی است، در حالی كه واكنش ما به شكل، واكنشی فكری است.
در سال 1930 یک هندی به نام قاضی علی در روزنامه ها اگهی کرد که هر نوع بیماری از سرطان گرفته تا کمر درد را با تابیدن نور به بیمار معالجه خواهد کرد .
انجمن امریکایی طب با کمک قانون از کار او جلوگیری کرد اما اعتقاد به تاثیر رنگها در امریکا از میان نرفت و طبق شواهدی که از مصر به دست امد بیماران را با نورهای رنگی معالجه میکردند .
طبیبان هندی رنگ را به اندازه هوا برای فرد ضروری میدانسته و رنگ درمانگرها مدعی هستند که رنگ ها قادر به مداوای بیماریها هستند .
حتی رنگ غذا ها ، رنگ پوشاک و اشیا خانه تاثیر مهمی در سلامتی دارد .
رنگ ها جایگاه ویژه ای در زندگی انسان دارند و هرروز ما را احاطه میكنند و چنان با محیط اطراف ما عجین شده اند كه تنها زمانی پی به وجودشان میبریم كه یكباره خود را نشان دهند برای مثال موقع خرید پیراهن ، موقع انتخاب كاغذ دیواری ، پشت چراغهای راهنمایی ، موقع تماشای گلهای چمنزار در تابستان ، برگ درختان در پاییز .
طبیعی است كه هر فرد رنگی دلخواه دارد و همین طور رنگهایی كه زیاد نمیپسندد و این موضوع نشان می دهد كه هر رنگ احساس خاصی را در فرد به وجود می آورد ؛ رنگ نیرویی را در اختیار فرد میگذارد كه طبیعی و شفابخش است .
در ابتدا شاید این امر غیر عادی به نظر رسد ولی واقعیت دارد ، رنگ میتواند روح و روان انسان را شفا دهد و نشاط آور باشد البته در صورتی كه یاد بگیریم دید آگاهانه نسبت به رنگ داشته باشیم و تا ثیر آنها را درك كنیم .
گوناگونی رنگها به اندازه روزهایی است كه از عمر زمین میگذرد ؛ رنگ بیانگر و بازتاب احساسات فرد است و به همان اندازه هم سمبل معتبر و ارتباط محسوسی با زندگی اش دارد .
نیوتن اولین كسی بود كه درباره ی ویژگی ماهیت نور تحقیقاتی كرد و آزمایشهای گوناگونی را انجام داد تا توانست نور سفید را با عبور از یك منشور به رنگهای دیگر تجزیه كند .
موفقیت دیگر نیوتن این بود كه ثابت كرد هركدام از رنگها طول موج مخصوصی دارند و نور خود را در سطح انرژی متفاوتی ساطع میكنند که برای درك بهتر این موضوع می توان امواج دریا را پیش خود تصور كنید .
موج های بلند تر نیروی فوق العاده زیادی دارند یعنی امواج بلندتر انرژی جنبشی بیشتری نسبت به موجهای كوچكتر دارند و طبق این الگو سطح انرژی هر رنگ با رنگ دیگر فرق می كند.
این كشف نیوتن سرآغاز پژوهشهایی درباره ماهیت رنگها ، چگونگی انتشار انرژی جنبشی و علت درخشندگی خیره كننده آنها بود .
نقاشی كردن در كودك اولین تلاش ناخود آگاه برای استفاده از نیروی درمانی رنگ ها است .
رنگ ها بیانگر ناراحتیهای روحی و ذهنی هستند ، حالت هایی كه جرات بیان آن را به دیگران ندارید ، رنگها به فرد تعادل روحی میدهند و این چیزی جز سلامت روانی نیست.


تمركز بر رنگ ها و درمان
با چشم بسته مقابل یك منبع نور قوی مثل یك نقطه نورانی قرار بگیرید .
در هوای آزاد تا جایی كه برای چشمها ضرر ندارد در كمال آرامش مقابل منبع نوری قراربگیرید ، نور براحتی از بین پلكها وارد چشم میشود .
بعد از مدتی جلوی چشم نور قرمز خیره كننده ای میبینید ، سعی كنید با اراده رنگ قرمز جلوی چشم را به رنگهای زرد ، سبز یا آبی تغییر دهید یا برعكس ، قرمز را به بنفش ، آبی ، سبز و زرد تغییر دهید .
وقتی بر روی رنگهای گرم چون قرمز ، نارنجی و زرد تمركز كرده باشید ، پلكها براحتی از هم باز میشوند اما با رنگهای سردی چون فیروزه ای ، آبی و بنفش احساس میكنید پلكها سنگین شده اند .
این تمرین را با رنگهای دلخواه خود انجام دهید ؛ رنگهایی كه بر آنها تمركز می كنید باید خالص و شفاف باشند تا تاثیر شان بیشتر شود و از رنگهایی كه سیاه و سفید در آنها باشد استفاده نكنید.
در موقع انجام دادن تمرین راحت و منظم نفس بكشید و خیلی طبیعی باشید اگر تمرین تمركز روی دایره رنگ را تنها دوبار در هفته و هر بار بمدت ده تا پانزده دقیقه انجام دهید ، خیلی زود بر افكارتان مسلط خواهید شد ، به علاوه این تمرین كمكی است تا شما به سلامت روحی ، روانی و جسمی پایدار برسید .
تمركز بر رنگ ها ، به ویژه در هنگام ابتلا به بیماری ، یا وقتی كه قصد دارید عضوی از بدن را تقویت كنید ، توصیه میشود ؛ بعنوان مثال برای درمان افسردگی و احساس تنهایی ، تمركز بر رنگهای گرم ، نشاط آور خواهد بود .
نارنجی بعنوان نقطه عطف گرمای طیف نور ، احساس گرمای شدیدی را در انسان پدید می آورد وقتی تصمیم میگیرید رنگ درمانی را انتخاب كنید ، باید به این نكته توجه داشته باشید كه تطابق رنگ انتخابی با رنگ لباستان بر روند درمان تاثیر میگذارد.
رنگ لباس بخصوص لباسهای زیر تاثیر بسیار زیادی بر درمان دارد ، چون بدن در مقابل امواج رنگها مقاومت میكند و مدتی طولانی طول میكشد تا با آنها ارتباط برقرار كنید ، پس پوشیدن لباس همرنگ با رنگ مورد آزمایش در تسریع ایجاد ارتباط مؤثر است .
رنگ هایی كه برای لباس رو انتخاب میكنید ، به طور مستقیم و غیر مستقیم بر رفتار شما تاثیر می گذارد.
از یك طرف بر رفتار شما و از طرف دیگر بر رفتار افرادیكه با آنها برخورد میكنید زیرا آنها مطابق با رنگی كه لباستان دارد ، واكنش نشان میدهند .
مثلاً همه میدانیم رنگ سیاه ناخواسته انسان را از محیط اطراف جدا میكند ، چون درخشش رنگ سیاه حاكی از انزوای مطلق است و سیاه نمایانگر مرز مطلقی است كه در فراسوی آن زندگی متوقف می شود.
به كسانی كه در برقرار كردن ارتباط با دیگران مشكل دارند ، توصیه میشود تون های رنگ زرد را در لباسهایشان انتخاب كنند .
رنگ هایی كه در محیط زندگی و كار ما هستند نه فقط از راه دیدن بلكه به واسطه امواجی كه از خود ساطع میكنند برما اثر میگذارند .
این كه صبح ها و شب ها اولین و آخرین نگاهمان به چه رنگی می افتد ، بسیار مهم است مثلاً اگر موقع خواب به رنگ آبی نگاه كنیم امواج رنگ آبی اثر آرام بخشی برما می گذارد.


مراقبه و مدیتیشن

دسته: شناخت+و+مراقبه
برچسب ها: مراقبه و مدیتیشن,
  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: پنجشنبه 9 خرداد 1392
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها