محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

مدیتیشن

نکات مهم برای انجام مدیتیشن ، اصول انجام مراقبه ، مراقبه صحیح
» مكانی آرام، خلوت و ساكت برای انجام مراقبه
» حالت و وضع بدن به شكلی راحت، بی حركت و در حال تعادل
» یك موزیك آرام ترجیحا موزیك های مخصوص مدیتیشن (موزیك همراه باصدای پرندگان ، باران)
» تنفس صحیح شكمی
» شی یا موضوعی برای معطوف كردن توجه

مکان آرام و خلوت
بهترین مكان برای مراقبه جایی است كه بتوانید به راحتی در آن بنشینید یا دراز بكشید تا عضلات و ماهیچه های بدن، كم كم و به تدریج شل شوند.
مكانی كه كمترین عوامل برای پرت شدن حواس در آن وجود دارند.
اگر شما نمیتوانید یک محل ساکت و آرام پیدا کنید توصیه ما این است که از یک جفت قطعه کوچک که داخل گوشها قرار میگیرد استفاده نمائید.
این وسیله معمولا برای جلوگیری از ورود آب به داخل گوش استفاده میشود، البته نوع مخصوص جلوگیری از ورود صدا نیز وجود دارد که بهتر است.
بعد از اینکه به اندازه کافی پیشرفت کردید میتوانید در هر شرایطی مدیتیشن را انجام داده و به وضعیت مطلوب برسید.
در این حالت قدرت تمرکز تمرکز شما به اندازه ای خواهد بود که هیچ سر و صدایی مزاحم و حتی ناراحتی جسمانی نمی‌تواند باعث حواس‌پرتی شما شود.
بعد از مدتی و كمی تمرین قادر خواهید بود كه در مكانهای شلوغ تر هم براحتی مراقبه كنید ، مثلا در اتوبوس ، قطار ، مطب پزشك و ...
حالت بدن
به شكلی راحت، بی حركت و در حال تعادل
اتخاذ یك حالت خاص و ویژه محور اصلی اكثر تكنیكهای مراقبه بوده است و حالت بدن در تكنیك " ذن "  خیلی مهم و با اهمیت تلقی میشود.
یكی از ویژگی ها و خصوصیات پیشنهادی در حالتهای صحیح مراقبه در بسیاری از سنتها آن است كه ستون فقرات صاف و راست نگه داشته شود.
ممكن است برخی از افراد كه دچار مشكلات جسمانی هستند ، ابتدا در هنگام اتخاذ چنین حالتهایی احساس ناراحتی پیدا كنند.
ستون فقرات به شكل یك خط صاف در می آید و وزن بدن در قالبی متعادل در می آید.
اگر چه به طور قطعی ثابت نشده است، اما امكان دارد كه این تغییر جهت و تنظیم مجدد خاص روی حالت و وضع ذهن و روان تاثیر بگذارد.
یك حالت نشسته برای مراقبه بهتر از دراز كشیدن است.
به این دلیل كه دراز كشیدن حالت عادی و طبیعی خوابیدن است و مراقبه به حالت دراز كش ممكن است به راحتی به خواب منجر شود.
اگر جزء آن دسته از افرادی هستید كه در خلال روز به راحتی خوابتان نمی برد می توانید مراقبه را به شكلی نیمه لم داده یا دراز كش روی یك كاناپه یا صندلی راحتی بزرگ در حالی انجام دهید كه كمرتان روی قسمت تكیه گاه آن قرار دارد و صاف است و سرتان به سمت عقب متمایل است.
اگر چه در حالتهای مراقبه سنتی كمر در حالت عادی صاف و راست نگه داشته میشود ولی نه خیلی شق و رق و قائم ، این حالت به حالت راحت، بی حركت و متعادل موسوم است.
حالت و وضع صحیح و مناسب برای مراقبه را می توان به عنوان حالتی راحت شرح داد:
هوشیار و آگاه و در عین حال آرام و راحت.
حالت راحت ، بی حركت و متعادل ، وضعیت مناسب و صحیح هوشیاری و خودآگاهی و تمركز حواس و توجه را برای دستیابی به مراقبه ای موفقیت آمیز بهبود می بخشد.
در شرق حالت های چهار زانو با سری بالا گرفته و كمر در خطی قائم قرار گرفته برای مراقبه مطلوب و ایده آل در نظر گرفته میشود.
در وضعیت لوتوس یعنی پاها به حالت چهار زانو قرار می گیرند و كف پا روی ران گذاشته می شود و این احساس خوبی برای وضعیت راحت و متعادل نشستن را برای مراقبه به شخص منتقل میكند.
این حالت ها ممكن است در آغاز برای كسانی كه با آن آشنایی ندارند كمی سخت و دردناك باشد.
میتوانید پاهای خود را به راحتی روی زمین قرار دهید یا به حالت نشسته روی صندلی و دو انگشت وسط دو دست را به آرامی به یكدیگر فشار دهید و بر روی فشار دو انگشت تمركز كنید.

موزیك های مخصوص مدیتیشن
هر موزیك آرامی كه به شما احساس آرامش میدهد برای مدیتیشن عالی است.
شما میتوانید از موزیك های مخصوص مدیتیشن و آرام بخشی كه همراه با صدای پرندگان و باران و دریا و... است برای این كار استفاده نمایید یا موزیك های كلاسیك مانند موتزارت و ...

تنفس صحیح شکمی
در آغاز مدیتیشن و در طول ان باید صحیح تنفس نمائید.
برای تنفس صحیح هوای زیاد را به ارامی به درون ریه ها بکشید و همزمان هم شکم شما و هم قفسه سینه شما باید بالا بیاید و برای خروج نیز آرام نفس را به بیرون داده و با جمع شدن قفسه سینه شکم هم جمع میشود .
این نوع تنفس با تمرین آسان خواهد شد و با وارد شدن هوای بیشتر به درون ریه ها انرژی حیاتی بیشتری وارد بدن شده و سطح آگاهی فرد بسیار تغغیر میکند و بهبود میابد ، این امر بعد از انجام تمرینات بسیار محسوس است.

شی یا موضوعی برای معطوف كردن توجه
یكی از مسائل مهمی كه ما میخواهیم  در مدیتیشن به آن برسیم این است كه خود را از انواع افكاری كه در طول روز ما را به خود مشغول نموده رها و به ذهن خود آرامش و استراحت دهیم.
البته این كار آسان نیست و فكر كردن امری است طبیعی اما فقط كافی است كه شما روی افكاری كه وارد ذهنتان میشود زوم نكرده و براحتی و به آرامی آنرا از ذهنتان بیرون كنید.
نه با آن بجنگید نه برای آن دلیل و برهان بیاورید نه به تفسیر و توضیح آن بپردازید فقط به آرامی فكر را از ذهنتان خارج كرده و مجددا تمركز خود را به مدی تیشن برگردانید .
قبل از شروع مدیتیشن میتوانید ‌عودی را كه بوی آن را دوست دارید روشن كنید یا از شمع های عطرآگین با بویی كه آنرا میپسندید استفاده كنید تا سطح انرژی مثبت اطرافتان را بالا ببرید.
بوی خوش و موزیک آرام بخش میتوانند به تمرکز بیشتر شما کمک کنند.


مراقبه و مدیتیشن


دسته: شناخت+و+مراقبه
برچسب ها: مراقبه و مدیتیشن,
  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: چهارشنبه 8 خرداد 1392
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها