تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - چرا باید مدیتیشن کنیم؟ فواید مدیتشن و مراقبه

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

مدیتیشن

مدیتیشن مثل بازگشت به خانه است، مدیتیشن می کنیم تا بخشی از وجودمان را که بطور محو و ناشناخته و نادانسته از دست داده ایم بازیابیم.
میتوانیم آن را راهی برای دست یافتن به استعدادهای بیشتر و نزدیکتر شدن به خود و واقعیت یافتن ظرفیت بیشتری برای دوست داشتن، ذوق و احساس رسیدن به این شناخت که ما نیز جزئی از تمامیت هستی بوده و هرگز جدا و بیگانه با آن نیستیم بدانیم .
مدیتیشن دید و عمل موثرتری را پدید می آورد، هنگام مدیتیشن کردن در میابیم که هریک از عبارات فوق مفهومی مشخص و یکسان میابند؛ آنچه از دست داده و در جستجوی کشف آن هستیم .
مدیتیشن شما را به جایی میرساند که رفتارتان مشابه کسی میگردد که در تلاش به یادآوردن چیزی است که زمانی طولانی آنرا فراموش کرده است.
شخص با مدیتیشن با خودش و محیط اطرافش راحت تر بوده و کارهایی را که به عهده دارد به شکل موثرتری انجام میدهد و به دیگران نزدیک شده احساس خصومت و نگرانی کمتری خواهد داشت .
در این راه هرگز به پایان نمی رسیم زیرا پایانی برای رشد توانایی انسان وجود ندارد و یک برنامه خوب مدیتیشن در بسیاری موارد کاملا شبیه یک برنامه خوب ورزشی است.
هر دو نوع این برنامه ها تنها در صورتی مفید اند که متناسب با شرایط روحی و جسمی شخص باشند .
برای مدیتیشن محدودیت سنی وجود ندارد و هدف اولیه انواع مختلف مدیتیشن هماهنگی و تعلیم ذهن است و انجام مدیتیشن باعث افزایش کارایی فرد در امور روزمره می شود.

انواع مدیتیشن
مدیتیشن انواع زیادی دارد و در چهار دسته کلی عقل ، احساس ، جسم ، عمل قرار دارد که همه روشها به یکجا ختم می شوند.
مسیر عقل : در این روش ما بطور مداوم افکارمان را دنبال میکنیم تا اندیشه های خویش را متحول نماییم
مسیر احساس بر این اصل استوار است که هرچه انسان آزاده تر باشد کامل تر است به قول مولانا عشق راه شناخت اسرار خداست.
در اینگونه روش ها برخی بر عشق به خود ؛ برخی بر عشق به دیگران و برخی بر عشق به خدا تاکید دارند که در نهایت هر سه شیوه به یک نقطه میرسد عشق به خود و دیگران و خدا.
مسیر جسم : در این روش فرد می آموزد از جسم و حرکات بدنی خود آگاه شده و از طریق تمرین این آگاهی را افزایش دهد همچون رقص و سماع صوفیان و هاتایوگا دای چی.
مسیر عمل : این روش شامل آموزش نحوه بودن در جهان و درک وارتباط با آن در حین انجام نوع بخصوصی از مهارت است.
در یکی از روشن ترین نمونه های این روش تمام وظایف معمولی روزانه با این آگاهی انجام میگیرد که گویا هرکدام بخشی از هماهنگی جهان و کائنات است ؛ هر کاری با عشق و تمرکز کامل انجام میشود و مهمترین چیز هنگام انجام آن توجه کامل و مطلق به همان کار در آن لحظه است.


مدیتیشن اصولی و مدیتیشن غیر اصولی
می توان مدیتیشن ها را به دو دسته کلی اصولی و غیر اصولی تقسیم کرد.
مدیتیشن اصولی: دارای دستورات دقیق و ظریفی است که چگونگی فعالیت درونی فرد را بطور منظم تعیین میکند.
مدتیشن های اصولی را به سه دسته خارجی ، میانی ، درونی تقسیم میکنند که اگر روی هر سه روش بطور مداوم پیگیری شود به یک نتیجه منجر می شود اما هرکدام تاثیر بخصوصی در طول مسیر در شخصیت شما بجای میگذارند.
روش بیرونی : باعث تقویت حس شایستگی توانایی سازش با جهان، اعتماد به نفس و توانایی سریع و دقیق می شود.
روش میانی : توانایی آرام ماندن را در فرد افزایش داده و او را در برابر حوادث خارجی ضربه ناپذیر میسازد، در ضمن ادعاهای فرد را درباره اینکه مسایل چگونه باید باشند کاهش میدهد و واکنش وی را در برابر مسایل مختلف تعدیل میکند.
روش درونی : آگاهی از زندگی احساسی و پذیرش آنرا افزایش داده و بیان احساسات را آسانتر میسازد بنابراین اگر در مرحله ای از رشد دچار چنین مشکلاتی باشید بهتر است در برنامه خود از مدیتیشن های درونی هم استفاده کنید.
مدیتیشن غیر اصولی : هدف از مدیتیشن غیر اصولی ، رهایی و آزاد سازی ساختمان شخصیتی فرد بخصوص در زمینه های شایستگی آگاهی و پذیرش توانایی مهرورزی در خود می باشد.
برخی از دستورات و روش های مدیتیشن ترکیبی از انواع مختلف است ؛ البته این را نیز باید بخاطر داشته باشید که تا مدتی نباید انتظار داشت مدیتیشن را به خوبی و با تمرکز کامل انجام دهید.
آنچه بیشتر اهمیت دارد تمرینات مداوم است نه به خوبی انجام دادن تمرینات.
پس از گذشت زمان طولانی میتوان انتظار داشت که مدیتیشن واقعی باشد ؛ هرچند برای کسی که به این حد میرسد زمانی کوتاه جلوه می کند.
تمرینات بلند مدت شما را به اهدافی همچون ثبات شخصیت، افزایش توانایی و پذیرش و بیان احساسات میرساند و تاثیر بعدی مدیتیشن یافتن راهی جدید برای بودن در جهان است.


مراقبه و مدیتیشن
  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: سه شنبه 7 خرداد 1392
دسته: شناخت+و+مراقبه

برچسب ها: مراقبه و مدیتیشن,
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.
امیر گفته :
موندم همه دلشان به حال بچّه های خیابانی، گل فروش ها، فال فروش ها و ... می سوزد امّا هیچ کس کاری برای آن ها نمی کند. دلسوزی خشک و خالی، اشک های این بچّه ها را پاک نخواهد کرد. وبلاگ پرمایه ای دارید.
پاسخ نگار : حقیقتُ گفتی امیر جان حرف زدن آسونه و تنها کاریه که ماها راحت انجام می دیم مرسی
مربوط به مطلب:شعر کودک گل فروش
میثم استوار گفته :
سلام . اول چند تا غلط های املایی رو بگم بعدش ..... کارتن . کزت . ممنون اگه تصحیح کنی . فکر کردن خوبه و گفتن زیبا تر ولی حرفی رو که بزنی و عمل نکنی . شعار میشه و این حرف زدن ها جالب نیست . از خودت شروع کن ببین تو چیکار کردی ؟ خودم رو میگم ی گوشه نشستم و کاری ندارم به هیچی ولی تو که حرف میزنی . مسیول هستی که انجام بدی ..... . بچه ها همه در یک تاریخ و زمان هستند و هیچ تفاوتی ندارند این ما هستیم که همه را تقسیم می کنیم .
پاسخ آناهیتا مقیمیان : سلام از غلط املایی هات ممنون بله هر کسی حرفی می زنه باید بهش عمل کنه . از اینکه گفتی بچه ها در یک تاریخ و زمان هستند منظورتُ نفهمیدم.خودتونو می گین یا کودکان مثلا دهه 70 یا 80 اگر فکرمی کنی کودکان مثل هم هستند که سخت در اشتباهی. شرایط جامعه روی تربیت کودکان اثر زیادی دارد . که یکیش همین کتاب و کارتن ها و فقر و مشکلات اجتماعی و غیره. حتی روی مذهبی بودن یا نبودنشان و روی تفکرواعتقاداتشان و حتی می تواند روی هوش استعداد هم تاثیر گذار باشد. مثلا در دورانهایی از تاریخ را که بررسی کنی بر اساس تغیرات جغرافیایی قد هوش استعداد ها گرایش اقشار اندیشمند به سبک و سیاقی خاص و هر چه که فکر کنی تاثیر گذار بوده است. در مورد این نوشته هم منظور به اشخاص خاصی نبوده و نخواستم بدی یا خوبی قشری را شخصی رابگم.فقط قیاس دو دهه زمانی از لحاظ کارتن ها بوده است.
مربوط به مطلب:مفاهیم کارتن های قدیمی
امیر نقی نژاد گفته :
کلاغه به خونه ش برسه یا بین راه سقط بشه و رسیدنی تو کارش نباشه، مهم نیست. مهم قصّه ای ست که برامون نوشتن. قصّه ای با اوّل و آخر نامعلوم. قصّه ای گنگ و به هم ریخته. تو رو خدا کلاغ ملاغا رو بی خیال شین، مارو از این قصّه ی بی سروته زندگی خلاص کنین
پاسخ نگار : جالب نوشتی امیر جان.بسیار عالی. دقیقا همینه قصه بی سر و تهی که اگه همه کلاغا هم به خونشون برسن پایانی نداره
مربوط به مطلب:قصه من هم به سر رسید
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها

زندگی   جملات فلسفی و عرفانی   متن ترانه های قدیمی   طالع بینی   متن های عارفانه   شعر زیبا   خودشناسی   شعر عاشقانه زیبا   شعرهای معاصر   اشعار جدید   اشعار فروغ فرخزاد   داستان های کوتاه   غزلیات حافظ   متن خاص و ناب   پونه مقیمی   اشعار سهراب سپهری   روانشناسی رابطه ها   عشق   متن های فوق العاده زیبای ادبی   هاوانا بیروت آبادان   اشعار عاشقانه   بهترین شعرهای عاشقانه   دلنوشته های زیبا   عارفانه های زیبا   شعر فوق العاده زیبا   متن های عاشقانه   متن ترانه های فارسی   علی نیاکوئی لنگرودی   عاشقانه ترین شعرها   عاشقانه های زیبا   عارفانه ترین جملات   شعر   احمد شاملو   جملات زیبا   متن پر معنی جدید   متن ترانه های داریوش   فرامرز فرحمهر   اشعار شاهنامه   غزل معاصر   متن زیبا برای زندگی   تنهایی   شعرهای سپید   روانشناسی رنگ ها   متن های خودکاوی   googoosh   کتاب هوای تازه   عارفان بزرگ   روانشناسی   متن های پر محتوا   متن ترانه های خوانندگان