تبلیغات
محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی - تاریخچه یوگا از فلسفه تا سیر تحولات در آن

محفل ادبی گلستان|ادبیات و روانشناسی

ادبیات روانشناسی

نوشته های تازه

تنهایی دره یا قله ، فرامرز فرحمهر

من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را حس کنم، تنهایی مانند شبحی همراهم بود، گاهی با شیطنت های کودکانه به شانه ام می زد و پشت درخت های انار پنهان می شد! و گاهی کفش هایم را هم پنهان می کرد تا از خانه بیرون نروم و کنارش

تنهایی ، فرامرز فرحمهر

بمانم ، من تنهاتر از آن بودم که تنهایی را درک کنم! به مرغ هایم غذا می دادم، با سگ هایم حرف می زدم و گربه هایم را به آغوش می کشیدم، با توپ پلاستیکی دولایه ام، به دیوار شوت می زدم و با چرخم، تمام سر پایینی های محل را، طی می کردم و می خوردم زمین، پوست پاهایم می رفت تنهایی بغلم

ادامه ...
گفتگو با آدمی درونی ، پونه مقیمی

اگر میتوانستم تو را از غمها دور نگه میداشتم و کاری میکردم که هیچگاه اشک از چشمانت سرازیر نشود مگر برای خنده های بدون وقفه، اگر میتوانستم تو را از سختی ها دور نگه میداشتم و دنیا را همیشه به کامت میگرداندم ، اگر میتوانستم کاری میکردم

اگر میتوانستم ، پونه مقیمی

که هیچگاه ناامید نشوی، اگر میتوانیتم خیلی کارها برایت میکردم، اما نمیتوانم. من نمیتوانم دنیا و قوانین دنیا را تغییر دهم، نمیتوانم کاری کنم که پیر نشوی، که طرد نشوی، که اشتباه نکنی که آسیب نبینی! من هیچگاه نمیتوانم، شبیه یک احمق با تو برخورد کنم و به تو بگویم همه چیز درست میشود من نمیتوانم

ادامه ...
جنگ یا پذیرش، خودتان انتخاب کنید

ما به دنیا نیامده ایم که با آدم ها در رابطه هایمان بجنگیم، ما به دنیا آمده ایم که آدم ها را با تمام نقض هایشان بپذیریم! دنیا محل جنگ نیست، محل پذیرش است! پذیرش تفاوت ها و نقص ها! و گاهی این پذیرش انقدر سخت میشود که بسیاری از آدم

جنگ یا پذیرش

ها ترجیح میدهند بجنگند، تا مجبور به تحمل پذیرش نشوند. به هر حال در بسیاری از ما خشمگین بودن راحت ترین راه حل است، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم و در حمله کردن خیلی لازم نیست منطقی به نظر برسیم ، تکرار میکنم، چون در خشم خیلی لازم نیست چیزی را بپذیریم

ادامه ...

یوگا
تاریخچه یوگا
یوگا از ریشه کلمه سانسکریت یوج (Yuj) به معنی اتحاد و یکی شدن گرفته شده است.
یوگا راهی است که در آن نیروهای درونی انسان اعم از جسمی، روانی و روحی، پرورش میابند و پس از شکوفایی بین آنها توازن و تعادل برقرار میشود؛ این توازن و تعادل به نوبه خود فرد را به وحدت با جهان هستی و خالق جهان هدایت خواهد کرد.
یوگا ورزشی کم هزینه و کارامد که به تسلط بر روان و اعصاب کمک کرده و شادابی و نشاط را به ارمغان می آورد .
یوگا ورزشی جسمی و روانی میباشد که در شبه قارهٔ هند و توسط هندوها بوجود آمده‌است ، ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقآ چگونه بوجود آمده کمابیش ناممکن است چرا که تاریخ شکل گیری یوگا به سالهای بسیار دور برمیگردد.
باكنترل تنفس و نـگاه داشـتـن بدن در وضعیتهای ثابت یا همان "آساناس" یوگا ایجاد توازن و هارمونی میكند.
به هرحال یوگا سحر و جادو نیست ، یوگی ها "اساتید یـوگـا" قادر به ناپـدیـد شدن و یا بـلـنـد شـدن از روی سـطح زمـیـن نیستنـد امـا آنها میتوانند كارهای غیر عادی و شـگفت آور مـتـعـددی هـمچـون نـگاهـداشتن نفسهایشان برای سـاعـتـها و یـا كند كردن ضربان قلبشان به منظور تقلید حالت مرگ، انجام دهند.
یوگا با قدمتی چند هزار ساله، درمشرق زمین متولد شد اما امروزه در اقصی نقاط دنیا گسترش یافته است.

تمرینات یوگا
تمرینات یوگا شامل 5 عنصر كلیدی می باشد
۱. تنفس مناسب     ۲. تمرین      ۳. تمدد اعصـاب
۴. رژیـم غذایی     ۵. تفكر مثبت و تعمق یعنی مدیتیشن
تمرینها و یا آساناس به قـصـد بـرطـرف كردن گرفتگی عضلات, استحكام اندامهای داخلی و بهبود انعطاف پذیری مـفاصل و ربـاطـهـای بدن طرح ریزی شده اند

اهداف یوگا
اهداف یوگا را میتوان به صورت زیر خلاصه کرد
»داشتن حسن خلق و ارتباط درست با خود و دیگران   » آموختن اصول بهداشت ذهنی و روانی
»صلح درونی   » دوستی و خیر خواهی نسبت به دیگران   » پاک سازی درونی   » تعالی معنوی

یوگای عملی
یوگای عملی از ۸ رکن اساسی تشکیل می شود

۱. یاما Yama : تعلیم چگونگی رفتار اجتماعی : صداقت ، راستگویی ، امانت داری ، تعدیل تمایلات جنسی ، عدم حسادت ، احترام به حقوق دیگران ، خودداری از فریب و نیرنگ ، ایجاد روابط دوستانه و آزار نرساندن به دیگران

۲. نیاما Nyama : تعلیم انتظامات فردی : نظم در کارها ، پاک نگاه داشتن جسم و روان ، قانع بودن ،از خود یا دیگران انتظارات متناسب داشتن ، آرام و شجاع بودن ، در مقابل مشکلات زندگی پایداری کردن ، شناخت ضعفها و تواناییهای خود ، رضایت و تسلیم در برابر خواست خدا

۳. آسانا Asana : تعلیم حرکات جسمی و نرمش های یوگا : انجام حرکات ویژه یوگا به صورت منظم و درست، در راستای ایجاد و حفظ سلامت جسم و روان

۴. پرانایاما Pranayama : تعلیم کنترل تنفس : کنترل بخش های گوناگون تنفس شامل دم، بازدم و زمان حبس نفس برای اثرات مثبت گوناگون در بدن و کمک به تمرکز افکار و حفظ سلامت

۵. پراتیاهارا Pratyahara : تعلیم کنترل ذهن از خواهش های نفسانی : پاکی ذهن از خواهش ها، کشمکش ها و اضطراب ها برای آغاز تمرکز درونی و تعالی روحی ، هوشیاری در برابر دریافت ها و واکنش های خود در برابر محرک های بیرونی و کنترل انها ، مثبت نگری به وقایع بیرونی برای کسب انرژی روحی و روانی

۶. دهارانا Dharana : تعلیم تمرکز فکر و توجه کامل روی فعالیت ها : رهایی از تنش ها و اضطراب ها برای تمرکز هرچه بیشتر روی اعمال و افکار و شکوفایی بیش از پیش استعدادهای درونی

۷. دهیانا Dhyana : تعلیم خلاء ذهنی و مدیتیشن : قرار دادن ذهن در نوعی خلاء ویژه برای ذخیره سازی انرژی روانی و امکان رشد توانایی های ذهنی و رسیدن به وحدت با کائنات

۸. سامادهی Samadhi : بالاترین مرحله یوگا : وصل، پیوستن و یکی شدن با خالق مترادف است ، در این مرحله دیگر سالک میان خود ، خدا و هستی هیچگونه جدایی نمی بیند.

فلسفه یوگا
یوگا دارای ابعاد فلسفی و در عین حال کاربردی میباشد و به گفته کارشناسان این ورزش، فلسفه یوگا با روح درونی انسان، گیتی و چگونگی ارتباط و پیوستگی این دو سروکار دارد.
تمرینات یوگا میتواند روح انسان را تقویت کند و آن را به آفریننده جهان هستی نزدیکتر کند تا بدین صورت انسان از لحاظ روحی، درک بیشتری به خود و خدای خود داشته باشد.
یوگا شناختی مستقیم و بی واسطه از ژرفای هستی خویش و هماهنگی با قوانین طبیعت است و این معرفت شهودی در پی سلوكی پیگیر و عشقی صادقانه حاصل میشود.
در پی این سلوك ، فرد تسلطی همه جانبه بر قوای تن ، احساسات و افكار خود پیدا میكند و در نهایت میتواند خود را از حیطه تغیرات احساسی و نگرانیهای فكری فراتر برده ، در عمق قلب خود قرار یابد ، جایی كه تلاطمات فكری و محیط خارجی قادر نیست تاثیری بر آن داشته باشد.
در مورد واژۀ یوگا اختلافاتی دیده میشود و آن را به معانی : اتحاد و وصال ، رؤیت و نظارت و كنترل و به زیر یوغ آوردن به كار برده اند.
نه تنها در مورد ریشة واژه یوگا اختلافاتی دیده میشود ، بلكه در تعاریف و توضیحات مشروحی كه درباره یوگا در متون گوناگون آمده نیز تفاوت هایی وجود دارد و این در حالی است كه متون كهن و مختلف یوگا ، تعاریف متنوع یكدیگر را تأیید كرده اند.
ولی در واقع هیچ تعریف مشتركی پیرامون این تجربه عمیق ارائه نشده است و ظاهراً در اكثر موارد ، زاویه دید اساتیدی كه یوگا را تعریف كرده اند با یكدیگر متفاوت بوده است.
یوگا تعریفی از یك گروه محدودی از تمرینات یا حالت معینی نیست ، بلكه بیشتر اشاره به مجموعه ای از فنون ، از ساده تا بسیار پیشرفته و احوال باطنی مختلف و در واقع یك سیر و سلوك كامل دارد.
روشن بینان و دانایان بسیاری بویژه در هند ، در پس سالها تزكیه نفس و مراقبه های ژرف ، حالاتی متفاوت از آگاهی را كشف و تجربه كردند ، مجموعه این حالات و فنون و تعالیمی كه برای درك و وصول به این احوال توسط آن مردان خردمند طراحی و دریافت شد یوگا خوانده میشود.
هر كدام از این خردمندان ، جنبه هایی خاص از این معرفت گسترده را مورد توجه قرار داده و براساس آن تعریفی ارائه كرده اند ، البته این تعاریف از هم بیگانه نیستند ، آنها تماماً در حول خودشناسی و بالا بردن توان فردی و توسعه آگاهی متمركز میباشند .
ولی برخی روش این علم و بعضی غرض از اجرای این فنون و گروهی نیز غایت این تعالیم را توصیف و تشریح كرده اند بنابر این برای درك بهتر از این معرفت گسترده و نه چندان روشن ، مطلوبتر آن است كه این تعابیر مختلف را در كنار هم گذاشته و از همة آنها بهره بریم.

سیر تحولات یوگا 
سیر تحولات یوگا را به لحاظ تاریخی میتوان در ۵ مرحله بررسی كرد
۱. عصر ودایی ( Vedic Yoga )
۲. دوران پیش از كلاسیك ( Preclassical Yoga )
۳. دوران كلاسیك ( Classical Yoga )
۴. دوران بعد از كلاسیك ( Post Classical Yoga )
۵. دوران مدرن ( Modern Yoga )

بررسی دوران تحولاتی یوگا

۱. عصر ودایی ( Vedic Yoga ) : هر چند در این دوران مستقیماً از واژة یوگا نشانی نمیابیم، ولی پنداره‌های قابل استنادی در متون ودایی یافت میشود و منظور از متون ودایی چهار جنگ كهن به نام‌های زیر است:
ریگ‌ودا Rig veda  /  ساما ودا Sama V  /  یاجور ودا Vajur V   /  آتاروا ودا Atharva V
در واقع كهن ترین متون مكتوب و ادبیات بشری همین کتاب‌ها هستند و طی تحقیقات باستان شناختی در دو دهة اخیر سرآغاز تمدن در هند از هفت هزار سال پیش از میلاد از ناحیه ای نزدیك به دهكده مهرگر ( Mehrgarh ) آغاز شده است .
در هزاره سوم پیش از میلاد منجر به ساخته شدن شهرهای بزرگ و مهمی مثل موهنجو دارو (Mohenjo daro) هاراپا ( Harappa) و دلاویرا (Dholavira) شد.

۲. دوران پیش از كلاسیك ( Preclassical Yoga ) : این تمدن از شرق گنگ به طرف افغانستان و از ایران به سوی بمبئی توسعه یافت و تمدن كهن را عموماً به نام تمدن ساراسواتی (Sarasvati) میشناسند.
طبق نگرشهای ودایی شعور ناب و وجود متعال كه خالق هستی از روی عشق و مهر بوده است "وداها" را به نوع بشر آموخت تا چگونگی زیستن در همسویی با قوانین "دارما" حفظ شود.
به این معنا "وداها" در قلب خود مفهوم "یوگا" را در بر دارند هر چند كه تنها از طریق واژگانی چون "تاپا" (Tapah) در این دوران به یوگای اصطلاحی نزدیك میشویم.
برای درك بهتر و كامل وداها ریشی ها ، ودانگا (Vedanga) را بمنظور فهم و استفاده از وداها ارائه كردند.
آنگا (Anga) به معنای شاخه و بخش است پس ودانگا یعنی اجزاء و شاخه های ودا كه شامل موارد زیر میشود:
Kalpa - Shiksha - Vyakarana - Nirukta - Jyotisha - Chandas
از طرفی زمینه دیگری از آموزشهای ودایی به نام اوپاودا (Upaveda) نیز به منظور استفاده کاربردی از وداها شكل گرفت كه شامل موارد زیر بود :
Ayurveda (طب ودایی) - Dhanur Veda (ورزش رزمی ودایی) - Sthapatya Veda (معماری ودایی) -Gandharva Veda (موسیقی ودایی) -  Upanishad (متون اوپانیشاد) - Bhagavad Gita (باگاواد گیتا)
در این دوران به صراحت واژة یوگا و ابعاد عملی یوگا قابل بررسی است و مهمترین پیام این دوران شناسایی آتما ( Atma ) و برهما ( Brahma ) و طریق همسویی بین آن دو از طریق سلوك و معرفت است.
از دیگر دستاوردهای مهم این دوران طبقه بندی سه گانة آگاهی بشری و امكان استقرار و یگانگی در آگاهی(Chatur Avasthanam) یكپارچه است.

۳. دوران كلاسیك ( Classical Yoga ) : در این دوران خلاصه و زبده تمام آموزه های یوگایی تا آن زمان در متنی به نام یوگا سوترا Yoga) Sutra) توسط حكیم و یوگی نامدار هند، پاتانجلی، گردآوری و تدوین شد.
به همین دلیل این دوران را به نام دوره پاتانجلی یا دوره یوگای هشت مرحله ای نیز میشناسند ، یكی از مهمترین دستاوردهای این دوران طبقه بندی راه عملی یوگا به هشت مرحله است:
یاما Yama - نیاما Nyama - آسانا Asana  - پرانایاما Pranayama - پراتیاهارا Pratyahara - دارانا Dharana - دیانا Dhyana - سامادی Samadhi

۴. دوران بعد از كلاسیك ( Post Classical Yoga ) : در این دوران یوگی ها سعی در ارتباط بیشتر با مردم دارند و در نتیجه آموزه های خود را نیز قابل فهم‌تر ارائه كرده اند.
از مهم ترین متون در این دوران میتوان به هاتا یوگا پرادی پیكا Hatha Yoga Pradipika، گراند سامهیتا  Ghrand Samhita ، شیوا سامهیتا Shiva Samhita اشاره كرد.
در این عصر تعالیم عملی تر و قابل فهم تر یوگا مثل "هاتا یوگا" گسترش یافت و به موازات آن گروه‌ها و سنتهای گوناگون آموزش این روشها مانند سنت نات ( Nath ) نیز مورد توجه قرار گرفتند.

۵. دوران مدرن ( Modern Yoga ) : در اینجا اشاره به دورة حكومت بریتانیای كبیر بر شبه قاره هند ضروری به نظر میرسد چرا كه انگلیسی ها بویژه كمپانی هند شرقی مایل به توسعهٔ آموزشهای سنتی معلمین و گوروهای هندی نبود.
ولی سرانجام در سال ۱۸۹۳ با سخنرانی سوامی ویوكاناندا ( Sw. Vive Kananda ) و متعاقب آن ورود سوامی یوگاناندا ( Sw. Yogananda ) در سال ۱۹۲۰ به آمریكا، یوگا وارد مرحلهٔ امروزین خود شد.
یعنی گسترش بیش از حد به كمك وسایل ارتباط جمعی، یافتن مبانی علمی برای تمرینات یوگا، استفادة قاعده‌مند از فنون یوگا براساس نگرشهای علمی و سرانجام عوام زدگی و فراموش كردن پیام و اهداف اصلی دانش یوگا


فواید یوگا
یوگا فواید و ویژگی‌های گسترده‌ای دارد ، توجه کنید که اگر این ورزش به طور مرتب و از سنین پایین شروع و پیگیری شود، فواید آن چند برابر خواهد شد.
از فواید یوگا میتوان به نکات زیر اشاره کرد
تقویت در دقت و تمرکز ، تقویت تفکر و روشن بینی و امیدواری ، تقویت قدرت تخیل و خلاقیت ، تقویت اعتماد به نفس و مثبت گرایی
تقویت قالبیت هماهنگی ذهنی با فیزیکی بدن (کنترل بهتر بدنی) ، تقویت اعتقاد (اعتقاد به خالق هستی با برانگیختن قدرت اندیشه و آرامش)
تمرینات اصلی یا همان وضعیت های یوگا که به آن ها آسانا نیز گفته می‌شود، تمرینات کششی بی خطری هستند که به غیر از انعطاف پذیری و تمرکز فکری، خسته گی را از بدن شما دور میکنند

آموزش ۲ تمرین یوگا

تمرین کماندار ۱ : باعث به حرکت در آمدن تقریبا تمامی مفاصل دست و پا میگردد، که این عمل سبب انعطاف پذیری بیشتر این مفاصل میشود ، تمرین کماندار به بهبود تعادل فیزیکی و هماهنگی حرکات بدنی کمک فراوان میکند.
برای انجام این وضعیت، برروی زمین بنشینید و پاهایتان را به صورت کشیده به جلو دراز کنید سپس دستهایتان را آرام آرام دراز کرده و شصت پاها را بگیرید.
در حین اینکار، تنفس آرام را نیز فراموش نکنید و هنگامیکه شست پای چپ خود را گرفته اید و آنرا محکم روی زمین نگه داشته اید، زانوی راست خود را خم کنید و انگشتان پای راست را به آرامی به سمت گوش راست خود نزدیک کنید.

تمرین کماندار ۲ : فرض کنید که یک کماندار هستید و پای چپتان یک کمان است، که آنرا ثابت نگه داشتید و با دست راست می خواهید شلیک کنید.
در همین حالت بمانید (تا زمانی که خسته شدید) و سعی کنید تمرکز و تنفس آرام را حفظ کنید سپس آرام آرام به وضیعت اول باز گردید و چند لحظه‌ای استراحت کنید بعد اینکار را دومرتبه، اما با پای دیگر تکرار کنید.
این وضعیت به شما کمک میکند تا عضلات پشت بدن خود را تقویت کنید ، همچنین این تمرین باعث می‌شود تا ستون مهره‌های شما انعطاف پذیر شوند.
از مزایای دیگر تمرین کمان میتوان به باز شدن قفسه سینه و کمک به تنفس بهتر اشاره کرد ، برای تمرین این وضعیت، ابتدا برروی زمین (روی شکم) دراز بکشید و پاها را کمی از هم باز کنید و دستهایتان را دو طرف بدن قرار دهید.
تنفس آرام را حفظ کنید ، زانوها را خم کنید تا کف پاهایتان به پشت نزدیک شوند بعد دست هایتان را آرام به عقب ببرید و پاهایتان را از مچ بگیرید ، سپس با دست ها، پاهایتان را به عقب بکشید و آرام تنفس کنید و در این حین سعی کنید تمرکز کنید و اصلا عجله نکنید.
تا جایی که احساس خستگی نکرده‌اید در این وضعیت بمانید بعد چند لحظه استراحت کنید و دوباره به تمرین این وضعیت ادامه دهید.


مراقبه و مدیتیشن
  • ارسال شده توسط: مدیریت
  • ارسال شده در تاریخ: سه شنبه 7 خرداد 1392
دسته: شناخت+و+مراقبه

برچسب ها: مراقبه و مدیتیشن,
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
قوانین ازسال نظر
در زمینه‌ی انتشار نظرات ، رعایت چند مورد ضروری است:
1 - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2 - مدیریت مجاز است نظرات تبلیغاتی را بدون ذکر دلیل حذف نماید .
3 - نظرات حاوی درخواست تبادل لینک و بنر و سوالات شخصی پاسخ داده نمی شود .
4 - نظرات حاوی مطالب کذب ، توهین یا بی‌ احترامی منتشر نمی شود .
5 - نظرات پس از تأیید مدیر کل منتشر می‌شود.
6 - مسئولیت آثار منتشر شده با مولفان می باشد اگر با پستی مخالف بودید با ما بحث نکنید.
امیر گفته :
موندم همه دلشان به حال بچّه های خیابانی، گل فروش ها، فال فروش ها و ... می سوزد امّا هیچ کس کاری برای آن ها نمی کند. دلسوزی خشک و خالی، اشک های این بچّه ها را پاک نخواهد کرد. وبلاگ پرمایه ای دارید.
پاسخ نگار : حقیقتُ گفتی امیر جان حرف زدن آسونه و تنها کاریه که ماها راحت انجام می دیم مرسی
مربوط به مطلب:شعر کودک گل فروش
میثم استوار گفته :
سلام . اول چند تا غلط های املایی رو بگم بعدش ..... کارتن . کزت . ممنون اگه تصحیح کنی . فکر کردن خوبه و گفتن زیبا تر ولی حرفی رو که بزنی و عمل نکنی . شعار میشه و این حرف زدن ها جالب نیست . از خودت شروع کن ببین تو چیکار کردی ؟ خودم رو میگم ی گوشه نشستم و کاری ندارم به هیچی ولی تو که حرف میزنی . مسیول هستی که انجام بدی ..... . بچه ها همه در یک تاریخ و زمان هستند و هیچ تفاوتی ندارند این ما هستیم که همه را تقسیم می کنیم .
پاسخ آناهیتا مقیمیان : سلام از غلط املایی هات ممنون بله هر کسی حرفی می زنه باید بهش عمل کنه . از اینکه گفتی بچه ها در یک تاریخ و زمان هستند منظورتُ نفهمیدم.خودتونو می گین یا کودکان مثلا دهه 70 یا 80 اگر فکرمی کنی کودکان مثل هم هستند که سخت در اشتباهی. شرایط جامعه روی تربیت کودکان اثر زیادی دارد . که یکیش همین کتاب و کارتن ها و فقر و مشکلات اجتماعی و غیره. حتی روی مذهبی بودن یا نبودنشان و روی تفکرواعتقاداتشان و حتی می تواند روی هوش استعداد هم تاثیر گذار باشد. مثلا در دورانهایی از تاریخ را که بررسی کنی بر اساس تغیرات جغرافیایی قد هوش استعداد ها گرایش اقشار اندیشمند به سبک و سیاقی خاص و هر چه که فکر کنی تاثیر گذار بوده است. در مورد این نوشته هم منظور به اشخاص خاصی نبوده و نخواستم بدی یا خوبی قشری را شخصی رابگم.فقط قیاس دو دهه زمانی از لحاظ کارتن ها بوده است.
مربوط به مطلب:مفاهیم کارتن های قدیمی
امیر نقی نژاد گفته :
کلاغه به خونه ش برسه یا بین راه سقط بشه و رسیدنی تو کارش نباشه، مهم نیست. مهم قصّه ای ست که برامون نوشتن. قصّه ای با اوّل و آخر نامعلوم. قصّه ای گنگ و به هم ریخته. تو رو خدا کلاغ ملاغا رو بی خیال شین، مارو از این قصّه ی بی سروته زندگی خلاص کنین
پاسخ نگار : جالب نوشتی امیر جان.بسیار عالی. دقیقا همینه قصه بی سر و تهی که اگه همه کلاغا هم به خونشون برسن پایانی نداره
مربوط به مطلب:قصه من هم به سر رسید
مطالب پونه مقیمی
پونه مقیمی

ابر برچسب ها

متن های پر محتوا   متن های عاشقانه   جملات زیبا   عارفانه ترین جملات   غزلیات حافظ   متن خاص و ناب   غزل معاصر   عاشقانه ترین شعرها   فرامرز فرحمهر   اشعار فروغ فرخزاد   متن پر معنی جدید   طالع بینی   پونه مقیمی   اشعار سهراب سپهری   جملات فلسفی و عرفانی   اشعار جدید   تنهایی   شعرهای معاصر   هاوانا بیروت آبادان   عاشقانه های زیبا   عارفان بزرگ   اشعار شاهنامه   متن های فوق العاده زیبای ادبی   بهترین شعرهای عاشقانه   عشق   اشعار عاشقانه   شعر زیبا   متن ترانه های داریوش   داستان های کوتاه   زندگی   متن ترانه های فارسی   شعر عاشقانه زیبا   علی نیاکوئی لنگرودی   googoosh   خودشناسی   روانشناسی   روانشناسی رابطه ها   روانشناسی رنگ ها   شعرهای سپید   متن های عارفانه   شعر فوق العاده زیبا   متن های خودکاوی   دلنوشته های زیبا   احمد شاملو   عارفانه های زیبا   شعر   متن ترانه های قدیمی   کتاب هوای تازه   متن زیبا برای زندگی   متن ترانه های خوانندگان