محفل ادبی گلستان|عاشقانه ترین شعرها

تبلیغات تبلیغات

نوشته های تازه

بخش ها
  • آمار
  • امروز:
  • دیروز :
  • این ماه :
  • ماه قبل:
  • کل مطالب :
  • آپ:
  • افتتاح: 1390
  • کل بازدید :
حمایت از ما

نکته هایی از کتاب حکایت آن که دلسرد نشد، مارک فیشر

بیشترین اشتباه مردم در این است که آنها همه وقت موجود در دنیا را در اختیار دارند تا آنچه برایشان مهم است انجام دهند. آدمهای واقعآ خردمند و پولدار در این جهان طوری زندگی می کنند که انگار هر روز آخرین روز زندگیشان است و باید ضروری ترین کار را انجام دهند.

..........................

اگر بخواهی در تجارت یا هر کار دیگر غرق شوی باید نیروی مشاهده و منطق خود را قوی تر کنی.خیلی از میلیونرهایی که من می شناسم سوالی را که از تو کردم می توانند به سادگی جواب دهند. حتی اگر چیزی دربارۀ باغبانی و گاکاری ندانند. مودم موفق جزئیات را می بینند و اصولی را کشف می کنند که دیگران قادر به کشف آن نیستند و اینست که مردم عادی فکر می کنند آنها خوش اقبال هستند در حالی که آنها فقط قوانینی را به کار می برند که بسیار دقیق اند.

پیرمرد به شاخه ای با رُز بسیار تماشایی اشاره کرد و گفت: روی این شاخه چند گل رُز وجود دارد؟

جواب مشخص بود.

"یک"

پیرمرد به شاخه دیگر اشاره کرد و پرسید: "و چند تا روی این یکی؟"

جان شمرد و گفت" حداقل ده دوازده تا"

خوب جواب تو همین جاست. رُز تنها بزرگ تر است نه به علت بخت، بلکه به علت کار باغبان و توجهی که به آن کرده است. اینجا را نگاه کن. بیا نزدیک تر" جان به روی شاخه ای که رزهای بیشتری داشت خم شد و باغبان پیر به چند غنچه ریز در تنه آن اشاره کرد. "اینجا را میبینی؟ شکوفه های زیادی روی این شاخه است. من می گذارم آزادانه رشد کنند و این همه رُز بدهند" او یکی از شکوفه ها را با نوک دو انگشت چید. روی این یکی شاخه به طور مرتب هر شکوفه ای که در می آمد چیدم. مثل همین که الان چیدمش و گذاشتم فقط یی از آنها که مشخص تر و زیباتر از همه است رشد کند. به این ترتیب یک گل همۀ مواد غذایی شاخه را می گیرد و اندازۀ بسیار دیدنی پیدا می کند. به این می گویند تمرکز.

چهرۀ جان روشن شد.

باغبان فیلسوف که به فکر جان پی برده بود ادامه داد"جالب اینجاست که هر کدام از این شکوفه ها می توانستند چنین رشدی داشته باشند، به شرطی که من انتخابشان می کردم. معنی این حرفم اینست هر فردی می تواند با به کار بردن این قانون زندگی اش دگرگون کند. زیرا تفاوت بسیار مهم میان انسانها و دیگر موجودات در این نهفته است که یک آدم می تواند در آن واحد هم باغبان باشد و هم رُز!

..........................

بخت نام دیگر قانون اتفاق است که بر همه چیز حاکم است.

..........................

دامهایی است که ما در آن می افتیم چون بر ذهن خود مسلط نشده ایم. حتی مرگ، این گرفاری بزرگ، که بسیار از آن وحشت دارند، پدیده های است کاملا بی ضرر و بی اهمیت. اگر ذهن انسان حتی در وضعیتهای بسیار بحرانی آرام باشد حتی زمانی که با مرگ روبرو می شود تمامی اضطرابها از بین خواهد رفت و مشکلات انسان به همان خلایی باز می گردد که از آن بیرون آمده است. درباره اش فکر کن. سخت فکر کن وقتی کاملا درکش کردی دیگر رها خواهی شد و شادی خیلی بالاتری حتی بیشتر از داشتن میلیونها دلار در حساب بانکی است که این را تجربه خواهی کرد.

..........................

ایمان واقعی آن نیست که مردم فکر می کنند. ایمان واقعی یک دید درونی از قوانین معنوی است. به نظر می رسد انسانهای معنوی به چیزی اعتقاد دارند اما در واقع همۀ آنچه آنها انجام می دهند، دیدن چیزی است که دیگران نمی بینند.

..........................

ایمان همه چیز نیست. انسان احتیاج به دل و جرئت هم دارد. باید جسارت رسیدن به چیزی که می خواهی داشته باشی و نگذاری ترس، استعدادهای تو را، همان گونه که در مورد بسیاری دیگر کرده، از میان ببَرد.

..........................

داوینچی: برای اینکه ارباب خودت شوی باید تنها شوی.

..........................

همین دانستن این که چه می خواهی و این باور درونی را داشتن گامی است مثبت. اما اگر بخواهی به مقصد برسی نیاز به شجاعت داری. باید جسارت داشته باشی تا آنچه هستی، شوی. زیرا هیچ کس این کار را برای تو نخواهد کرد، و اگر خود این کار را نکنی، هر قدر ظاهرآ موفق باشی، هر اندازه نعمتهای مادی برای خود فراهم کنی همیشه در درون نوعی احساس شکست خواهی کرد.

..........................

نقشه زندگی تو فقط نوشتن فیلمنامه نیست. صرف نوشتن فیلمنامه کاری است بیهوده. آنچه مینویسی باید پرده از شکوه انسانیت بردارد. باید نشان دهی چگونه انسانها می توانند عظمت خود را بازیابند، چگونه به اصالت گمشدۀ خود دست بیابند و چگونه وجود گوسفند شده خود را دوباره مبدل به شیر کنند.

..........................

به درون بنگر، از خرَد درونی خود، و راهبر وجود خودت راهنمایی بخواه و منتظر جواب شو. در این حین کاری مثبت برای شخص دیگر بکن، به یک نفر کمک کن. اینجاست که به تعالی خواهی رسید و برای آینده خود سعادت فراهم خواهی کرد، درست مانند کشاورزی که برای زمستانی طولانی در تابستان گندم ذخیره می کند، و به یاد داشته باش بزرگ ترین خدمت، خدمت نهایی، اینست که به دیگران بیاموزیم چگونه به کشف حقیقت نایل شوند. این تنها رهایی و سعادت آنهاست.تبلیغات
تبلیغات

ابر برچسب ها

متن های فوق العاده زیبای ادبی   عارفانه ترین جملات   کتاب مدایح بی صله   متن ترانه های زیبا   هاوانا بیروت آبادان   جملات زیبا   احمد شاملو   شعر زیبا   شعرهای ادبی و عاشقانه   علی نیاکوئی لنگرودی   دلنوشته های زیبا   قاچاق عطر تو   طالع بینی   غزلیات حافظ   جملات فلسفی و عرفانی   کتاب هوای تازه   عاشقانه ترین شعرها   شعر خوب   عارفان بزرگ   متن ترانه های قدیمی   زیباترین شعرهای عاشقانه   عارفانه های زیبا   متن های عاشقانه   مراقبه و مدیتیشن   اشعار سهراب سپهری   فرامرز فرحمهر   شعر فوق العاده زیبا   داستان های کوتاه   عاشقانه های زیبا   اشعار عاشقانه   غزل   شعر   شعرهای معاصر   متن ترانه های خوانندگان   شعر عاشقانه زیبا   اشعار شاهنامه   روانشناسی رنگ ها   روانشناسی   متن ترانه های داریوش   تنهایی   متن ترانه های فارسی   عشق   شعرهای سپید   اشعار جدید   بهترین شعرهای عاشقانه   googoosh   زندگی   متن های عارفانه   غزل معاصر   اشعار فروغ فرخزاد